Özal
2018-12-02 01:07:32 ( 10539 izlenme )

'33 MİLYAR DOLAR GİTTİ'

Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın G-20 Zirvesi'ndeki ikili görüşmesi sona erdi. Görüşme 50 dakika sürdü. Görüşme sonrası Erdoğan yaptığı açıklama 'sığınmacılar için 33 milyar dolar harcadık' dedi. Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklaması şöyle;

'KENDİ KAYNAKLARIMIZDAN 33 MİLYAR DOLAR HARCADIK'

"Sığınmacılar için kendi kaynaklarımızdan yaklaşık 33 milyar lira harcadık. Suriye'deki terör örgütleriyle irtibatı tespit edilen 7 bin kişiyi sınır dışı ettik. Suriye'nin kuzeyinde ülkemizi tehlikeye sokan hiçbir varlığa izin vermeyeceğiz" dedi( Cumhuriyet, 2 Aralık 2018).

TÜRKİYE İLK KEZ NASIL BORÇLANMIŞTI?

7 Ocak 1946.
Adnan Menderes, Celal Bayar, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü bir araya gelerek Demokrat Parti’yi kurdular. İşte tam da böylesi bir süreçte nasıl olduysa oldu, Sovyet Devlet Başkanı Stalin Türkiye’den toprak istemeye başladı. Boğazlar’da üs istiyor, üstüne de Kars-Ardahan’ın verilmesini talep ediyordu. Haliyle Stalin’in bu akla şok talepleri reddedildi. Ve Türkiye ABD’ye yelken açtı.

TRUMAN YARDIMI

24 Eylül 1946.

Son Sovyet notasından sonra, ABD Başkanı Truman Kongre’de yaptığı konuşmada Türkiye’den yana tavrını dünyaya ilan etti ve Kongre’den Sovyet tehdidi altındaki Yunanistan ve Türkiye’ye toplam 400 milyon dolarlık yardım yapılabilmesi için yetki istedi. Yetkiyi aldı ve tarihe Truman Doktrini olarak geçti.

MARŞAL YARDIMI

4 Temmuz 1948.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın başlattığı ekonomik yardım planına Türkiye dahil edildi. Bu da Marshall Planı olarak tarihe yazıldı. Marshall yardımı için Türkiye ve 16 Avrupa ülkesi sıraya girdiler. Her ülke kendine göre bir ‘Ekonomik Kalkınma Programı’ hazırlayıp ABD’ye sundu. Yunanistan başta olmak üzere Türkiye dahil, Avrupa ülkelerinin sunduğu teklifleri inceleyen ABD altı milyar dolarlık yardım paketini ilgililere gönderdi. Türkiye de payına düşeni aldı.

O GÜNDEN BUGÜNE BORÇ ÜSTÜNE BORÇ

İşte böylece ABD’ye yönelen Türkiye, ilk önce 1947’de ‘Truman Doktrini’ çerçevesinde 100 milyon dolarlık askeri yardım almakla, ardından gelen Marshall yardımına avuç açmakla Cumhuriyet kuruluş felsefesinde yer alan ‘öz kaynakların işletilmesi’ siyasetini terk etti ve ABD’ye borçlanarak kendine bugün hala sürüklenmekte olduğu yolu açtı.

CUMHURİYETİ KURANLAR BORÇ ALMADI

Oysaki cumhuriyet kurulduktan bir gün sonra İsmet İnönü ne demişti, hatırlayınız:

“Beyler!.. Lord Curzon’dan kredi, destek, yardım istersek, bizden ayrıcalık, öncelik, hak isteyecekler, bize yine küçümseyerek bakacak, onurumuzu kıracaklar. Bunun ne demek olduğunu bilen insanlarız. Yine sağmal ineğe döner, milletimizin hakkını yabancılara yedirmiş oluruz. Öyleyse dışarıdan yardım beklemeyeceğiz, tek kuruş istemeyeceğiz. Kendi bir kaşık yağımızla kavrulacağız. Hiçbir alanda israfa, gösterişe, lükse kaçmayacağız, hesapsızlık yapmayacağız. Tek kuruşu bile düşünerek harcayacağız. İşimiz imkânsızı başarmak. Hem de hızla.”

İşte bu 'yabancıdan broç almamak' siyaseti 1950’lere girerken terk edildi, Türkiye hep borçlandı, hep borçlandı hala da borçlanıyor. Borçlu Türkiye şimdi de kendi kaynaklarından 33 Milyar dolar sığınmacılara para harcıyor.

Erdal Sarızeybek

Yararlanılan kaynaklar:
Ertem, ‘Türkiye Üzerindeki Sovyet Talepleri ve Türk-Sovyet İlişkiler (1939-1947)’, s. 265.
Armaoğlu, ’20. Yüzyıl Siyasi Tarihi’, s. 443.

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gülen'e beraat kararı veren Hakim'den ÇARPICI AÇIKLAMA' '27 Nisan muhtırasının PERDE ARKASINDA NE VARDI' Can alıcı soru... HAREKATIN ASIL HEDEFİ KİM? Erdoğan'dan gece yarısı mesaj!.. 'HAREKAT BAŞLIYOR'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'Erdoğan'a verilen madalyanın CANLI GÖRÜNTÜLERİ'