'Arşiv Unutmaz'

241 izlenme 02 Mayıs 2020
Reklamlar
'Şemdinli'de Erdoğan'
Şemdinli Hakkari’nin ilçesi, Irak’a komşu, İran’a komşu, küçücük bir üçgen. Tek girişi var Yüksekova’dan gelen, başka yolu yok. Çıkmaz bir sokak; soldaki toprak yolu izlerseniz İran’a, sağdan Şemdinli Çayını takip ederseniz Usta’nın deyişiyle Barzani’nin Kürdistanı’na ulaşırsınız. Şemdinli, PKK terör örgütünün silahlı eylemlerini ilk başlattığı yer.

ERDOĞANBARZANİ

Şemdinli Eruh eylemleri Barzani’nin Hakurk/ Lolan bölgesinde yapıldı. Burada etkili güç KDP. Bu KDP, Barzani’nin partisi olan KDP’dir hani bir zamanlar Stalin’in kurduğu, başına Molla Mustafa’nın getirildiği, hani Erdoğan’ın ‘mahşere kadar beraberiz’ diyerek oğlunu Diyarbakır’da kucakladığı.
Biz o yıllarda kimseyi göremedik, bugün de zaten siyasi iradenin hala gördüğü yok.

Hani arşivleri örgütün? Yok.
Hani para kasası örgütün? Yok.
Hani eylem planları, raporları, eleman sicilleri, yurt dışı bağlantılarını gösteren deliller?.. Kaçakçılık organizasyonu hala bir muamma; iç ve dış bağlantılar, kuryeler, kasalar, aracılar, onlar da yok! 

Geçtim bunları, örgütün başı İmralı’da yatıyor, hakkı idamdı, müebbet hapse çevirdiler, bir eli yağda bir eli balda yattığı yerden örgütü idare ediyor. Hatırlayınız TRT’ye çıkarılan 74 askerimizin katili bir yana, o da Anadolu Ajansı aracılılığıyla HDP’ye talimat göndermedi mi, gönderip de ‘HDP bu seçimde tarafsız kalsın’ demedi mi? Bu ne demektir?.. Bu yattığı yerden örgütü idare etmek değil midir? Bu terörle işbirliği yapmak değil midir?
Daha ne diyeyim... 

ERDOĞAN ŞEMDİNLİ’DE
Aslında tüm bunları Erdoğan bilir, Erdoğan da Şemdinli’ye gitmişti, dönemin Genel Kurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile birlikte gitmişti, gitmişti de niye gitmişti?
Gittikleri yer Tekeli’ydi, üçlü sınıra yakın bir köy. Üçlü sınır dediğimiz TürkiyeIrakİran sınırlarının en güneydoğuda birleştiği noktadır. Arazinin en hassas noktasıdır çünkü hemen güneyinde bugün Türk Ordusunun harekat yaptığı Hakurk yer alır. Üçlü sınıra varmadan biraz güneyde ise Tekeli köyü vardır ve burada bizim bir taburumuz konuşludur. Aslında Tekeli, kuşbakışıyla Bağlar köyünün de doğusunda yer alır. İşte bu taburumuz, 20 Haziran 2010’da, Hakurk’tan gelen teröristlerin saldırısına uğradı, 11 askerimiz şehit düştü, 16 askerimiz de yaralandı.

ERDOĞAN HER ŞEYİ ŞEMDİNLİ’DE GÖRDÜ
Ertesi gün Erdoğan Şemdinli’ye gitti, dönemin Genel Kurmay Başkanı Başbuğ ile beraber, askerlerimize geçmiş olsun demek için. Mutlaka hatırlarsınız, bu konuda medya epey haber yaptı, yaptı ama şehitlerimizi unuttu, işi ‘Erdoğan mevzide çömeldi mi çömelmedi mi’ tartışmasına döktü, bu da günlerce sürdü. İşte o tartışmaya kaynak olan yer burasıydı ama işin gerçeği farklıydı.

Medyaya düşen resimde bir mevzi görülüyordu, mevzide İlker Paşa eliyle teröristlerin yerini işaret ediyor ve Usta da çömelmiş bu teröristleri görmeye çalışıyordu. Resim buydu ancak tartışılan konu yanlıştı. Mesele başbakan ve genelkurmay başkanı ‘eğilmiş eğilmemiş meselesi değil, ‘niye eğilmiş’ meselesiydi. Niye eğilmişlerdi? Çünkü karşılarında terörist vardı. Ayakta dursalar belki vurulacaklardı. Bu bize neyi anlatır? Başbakan’ın bulunduğu mevziden bakıp teröristleri bizzat gördüğünü anlatır.

PEKİ NORMAL BİR ÜLKEDE TEHDİDİ BU KADAR YAKIN GÖREN BİR BAŞBAKAN NE YAPAR?
Hemen Meclis’i toplayıp sınır ötesi harekat yetkisi alır ve döner Genelkurmay başkanına, 'Al şu tezkereyi hemen harekat yap ve bu teröristleri yok et' der. Ama Usta bunu demedi. Olaydan sonra Antalya'ya gitti tıpkı Özal’ın 15 Ağustos Şemdinli baskını sonrası gittiği gibi. Tatil yaptı ve uyudu tıpkı Özal gibi. 

Ama bizim evlatlarımız Şemdinli'de uyuyamadı çünkü karşısında teröristler vardı. Bir gün gelecek yine vuracak diye düşünüyorlardı, tıpkı bugün gibi nasıl uyusunlar ki!..

Erdal Sarızeybek

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karar Çıktı 'Video Düştü' Davutoğlu... Babacan... Gül... A TAKIMI GELİYOR... 'Ebru Gündeş'e SON İHTAR' Tepki Var: 'Önce Damat sonra Başkan'