Ankara'nın Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz İstasyonu'nda, başkentten Konya'ya giden yüksek hızlı bir trenle aynı güzergahta yol kontrolü yapan bir kılavuz tren çarpıştı. Kaza sonucu 9 kişi hayatını kaybederken, 86 kişi de yaralandı.

‘SİNYALİZASYON SİSTEMİ YAPILMADAN AÇILDI’

Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Hasan Bektaş, kazanın yaşandığı hattın sinyalizasyon sistemi olmadan açıldığını söyledi. BBC Türkçe'ye konuşan Bektaş, "2 yıl önce burası, Kayaş-Sincan arası banliyo hattı, Başkent Ray çalışması nedeniyle trafiğe kapatıldı. Bu hatta sadece yüksek hızlı trenler çalışıyordu. Ama bu hattın iki yıl sonra bitmesi gerekiyordu, bitmeden açıldı" dedi. Hat için "Nasıl açıldı?" diye soran Bektaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘ALT YAPI OLMADAN HİZMETE AÇTILAR’

"Yolun bitmesi, tam anlamıyla bitmesi demek. Bütün altyapısıyla, üstyapısıyla, sinyalizasyon sistemiyle birlikte açılması gerekiyordu. Ama 2018'in Nisan'ında, 12 Nisan'da bu hat sinyalizasyonsuz bir şekilde hizmete açıldı. Bu ne demek? Bu, kazaya davetiyenin başlangıç tarihidir."

Birleşik Taşımacılık Sendikası Başkanı Hasan Bektaş ayrıca, sinyalizasyon olmadığı için trenlerin işletmesinin Nisan ayından bu yana telsizle sağlandığını söyledi:

‘BÖYLE AÇARSANIZ KAZA RİSKİNİ YEDİ SEKİZE KATLAMIŞ OLURSUNUZ’

"İlle de kaza olacak diye bir şey yok. Sinyalli olması gereken bir yolu sinyalsiz şekilde açarsanız, kaza olma riskini birden yediye, sekize çıkarırsınız. Ama illa olacak bir şey yok. Sinyalizasyon, demiryolundaki trenlerin işletmesini sağlayan sistem demek. Bu bilgisayarlı bir sistem, bir merkezi var, bu merkezden bütün trenlerin kendi bölgesi var. 

Mesela, Eskişehir-Ankara arası Ankara'daki kumanda merkezi dediğimiz bir yerden, bu trenler tıpkı uçaklardaki hava trafik kontrolü gibi, buralardan idare edilir. Burada şu anda böyle bir sistem yoktu, Başkent Ray dolayısıyla daha bitmemişti. Telsizlerle bu iş yapılıyordu ama telsizle yapınca da insanların diyaloğuyla gerçekleşen bir işletmecilik yapılıyordu."

ERDOĞAN: GEREĞİ YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kazayla ilgili adli ve idari soruşturmaya başlandığını açıkladı. Erdoğan, "Bu kaza tüm boyutlarıyla incelenecek, sorumlular ortaya çıkartılacak ve gereken her şey yapılacaktır" dedi.

Kazada hayatını kaybeden 9 kişiden 6'sı yolcu, 3'ü makinist. Makinistlerden biri, yol kontrolü yapan lokomotifde görevliydi. Ankara Üniversitesi, kazada yaşamını yitirenlerden birinin Fen Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Berahitdin Albayrak olduğunu açıkladı.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI: 86 KİŞİ YARALANDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'dan kazaya ilişkin yapılan son açıklamada ise "9 kişi hayatını kaybetti. Meydana gelen olay kapsamında an itibariyle 86 yaralı bulunmaktadır" denildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 34 yaralının tedavilerinin sürdüğünü, 2 yaralının durumlarının ise ağır olduğunu duyurdu. Ankara Valisi Vasip Şahin, olayın nedeninin henüz bilinmediğini söyledi.

BBC'ye konuştular... 'ÖYLE AÇARSAN BÖYLE OLUR'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Pas büyük!.. 'KALANLARI TÜRKİYE HALLEDER'