Anasayfa
22 Haziran 2019 ( 4401 izlenme )

Bilgiler Verildi: 'SOSYAL YARDIMLAR GERİ İSTENİYOR'

Hollanda hükümeti, Türkiye'de daire, yazlık ve diğer taşınmazları bulunan kişilerin Hollanda'da sosyal yardım almasını engellemek amacıyla yasa değişikliğine gidiyor. Yeni düzenlemeye göre, Türkiye’de mal varlığı olan kişilerden, önce bunları satıp geçinmeleri istenecek.

SOSYAL YARDIMLAR GERİ İSTENİYOR

Hollanda, Türkiye’deki mal varlığı konusunda doğru beyanda bulunmayanlardan, aldıkları sosyal yardımı şu anda da geri istiyor. Ancak, yasalar insanların belirli bir gelir düzeyinin altında yaşamasına izin vermediği için, borçlu sayılan bu kişiler yeniden sosyal ödenek alma hakkı kazanıyor.

ARTIK YARDIM YOK

Sosyal İşler ve İstihdam Bakan Yardımcısı Tamara van Ark, yeni düzenleme ile artık buna izin vermeyeceklerini söyledi. Mal varlığı konusunda yolsuzluk yapanların tekrar bir çuval dolusu parayla ödüllendirildiğini söyleyen van Ark, bu kişilerin cezalandırılacağını açıkladı. Van Ark tarafından hazırlanan yasa önerisine göre, mal varlığı konusunda yalan söylediği belirlen kişilerin ödediği ceza, “borç” olarak sayılmayacak. Bu nedenle, bu kişilerin ertesi günü gidip tekrar sosyal yardım başvurusu yapması engellenecek.

Türkiye’deki mal varlığını satmak isteyen ancak elden çıkaramayanlara, geri ödemeleri koşuluyla sosyal ödenek verilecek. Mallarını sattığında bu parayı geri ödemesi istenecek. Bakan yardımcısı van Ark tarafından hazırlanan ve tartışmaya açılan yasa önerisine meclis çoğunluğu destek veriyor.

MAL VARLIKLARI ARAŞTIRILIYOR


Hollanda basınına göre yasanın kısa süre içinde Meclis’ten geçmesi bekleniyor. De Telegraaf gazetesine göre, pahalı sanat eseri ya da koleksiyona sahip kişiler de, bunları satmadan sosyal ödenek alamayacak.

Tamara van Ark, belediyelerin de sosyal yardım alan göçmenlerin Türkiye’deki mal varlıklarının araştırılması konusunda hükümete yardımcı olduklarını söyledi.

Kaynak: BBCTürkçe / Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İtiraf düştü: 'BİRÇOK ŞEYİ GÖRMEZDEN GELİYORUZ' Ankaralılara MÜJDE!.. HDP'de Hareketlilik: 'SEÇİM BACADA' Kayserispor'a YENİ İSİM GELİYOR...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Ilıcak: 'KARAR AÇIKLANDI'