Anasayfa
2018-12-12 04:55:02 ( 1663 izlenme )

Bloomberg yazıyor... 'VARLIK FONU BORÇ ARIYOR'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi'nin ( PTT) sermayesinde bulunan Hazine'ye ait hisselerin tamamının Türkiye Varlık Fonu'na aktarılmasına karar verildi. Daha önce devredilmişti, bir daha devredildi.

1 MİLYAR DOLAR DIŞ BORÇ ARANIYOR

PTT hisselerinin devredilmesiyle gündeme gelen Türkiye Varlık Fonu için Bloomberg yeni bir iddia ortaya attı. Bloomberg'in konuya yakın üç farklı kişiye dayandırdığı haberine göre Türkiye Varlık Fonu 1 milyar dolar borçlanmak için arayışta.

NAKİT İHTİYACI

Türkiye Varlık Fonu, uluslararası bankalardan 1 milyar dolar borçlanmayı planlıyor. Bloomberg'in konuya yakın üç farklı kişiden aktardığına göre, borçlanma 2019'ın başında yapılacak ve vadesinin iki yıl olacak. Alınan borçla, fon bünyesindeki şirketlerin nakit ihtiyacı karşılanacak.

VARLIK FONUNA DEVREDİLEN KAMU MALLARI

Varlık fonunun 2016 yılında kurulması ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri AO (TPAO), Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ (PTT), Borsa İstanbul AŞ, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ'nin (TÜRKSAT) sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon AŞ'nin yüzde 6,68 oranındaki Hazineye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (Çaykur), THY'nin yüzde 49,12, Halkbank'ın yüzde 51,11 hissesinin Varlık Fonu'na devredildi.

Kaynak: Cumhuriyet/ Bloomberg

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Miroğlu'ndan şaşırtıcı çıkış!.. 'PEKEKE AÇILIMI' Ümit Hoca'nın nevri döndü: 'ALLAH'TAN KORK, KULDAN UTAN' 'İSRAİL DEVLETİ NASIL KURULDU' CHP'ye provokasyon!.. SAVCILIK DEVREDE!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'SEÇMEN LİSTESİ' Açıklandı!..