Anasayfa
2019-05-15 06:55:12 ( 2577 izlenme )

Çapa'dan uyarı: 'Dövizden Vergi Almanın Bedeli OIlur'

Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına katılan gazeteci Emin Çapa, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durumu, işsizlik rakamlarını ve kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden binde 1 vergi alınması kararını değerlendirdi. Türkiye'nin artık ekonomik reformlarla ileri gitmesinin mümkün olmadığını söyleyen Çapa, şöyle konuştu;

‘DÖVİZDEN VERGİ ALMANIN BEDELİ OLUR’

Kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden binde 1 vergi alınması kararını da değerlendiren gazeteci Çapa, "Kanunla düzenlenmesi gereken bir şeyin yanlış bir şekilde düzenleniyor olması ciddi bir sorun. Türkiye swap meselesinden bu yana yabancı yatırımcılar için girişi kolay, çıkışı zor bir ülke haline geldi. Bunun faturasını bize ödetirler. Bu şekilde döviz baskılanamaz. Türkiye'nin son kalan itibarı da zedeleniyor" dedi.

‘KORKUNÇ BİR KRİZİ MİLLET İTTİFAKI ÖNLEDİ’

"Hukuka güvenin sadece Türk vatandaşları için değil yabancılar için de erimiş olması ekonomik açıdan önemli bir sorun. Türkiye'yi artık demokratik ülke kategorisinden çıkarıyorlar. Ekonomide önemli olan algıdır. İstanbul seçimlerinin yenileniyor olmasının bu duruma büyük etkisi oldu. Eğer Millet İttifakı seçimi boykot etseydi, olay bambaşka bir boyuta dönüşürdü. Seçime girerek krizin korkunç bir yere gitmesini engellediler. Hukuk olmadan, demokrasi reformu yapmadan Türkiye bir adım öteye gidemez" diye konuştu.

‘GERÇEK İŞSİZ SAYISI 7 MİLYON 100 BİN KİŞİ’

Yüzde 14.7 olarak açıklanan işsizlik rakamlarını da değerlendiren Emin Çapa, "14.7 gerçek işsizlik rakamı değil. Son 4 haftada İŞKUR'a başvurmayan bir kişi işsiz sayılmıyor. Hemen işsiz listesinden düşülüyor. Bu şekilde 2 milyon 375 bin kişi var. Yani geniş anlamda işsizlik sayısı 7 milyon 100 bin kişi, bu da yüzde rakamı yüzde 22'lere getiriyor" dedi.

‘BİR YILDA 1 MİLYON 376 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI’

Türkiye'de tarımın işsizliği gizlediğini söyleyen Çapa, "İşsiz olan birçok kişi babasının tarlasında çalışıyor. Bu işsizliği gizleyen bir unsur. Data bize bir yılda 811 bin kişinin işten çıkarıldığını söylüyor. Son 1 ayda 112 bin kişi işsiz kalmış. Totale baktığımız zaman işsiz sayısı 1 milyon 376 bin kişi artmış" açıklamasını yaptı.

‘İŞSİZLİK ARTIŞI BÜYÜK TEHLİKE’

Genç işsizliğinin de çok önemli olduğunu belirten Çapa, "En tehlikeli ve suça en yatkın insan tipi, ne okulda ne işte olandır. Her 5 gençten 1'i ne işte ne de okulda. Bu oran çok yüksek. Genç işsizliğinin yüzde 22'nin üzerinde olması çok tehlikeli" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'TÜTÜNDE YABANCI ŞOKU' BBP İl Başkanı isyan etti!.. BARİ SİVAS'I BİZE VERİN!.. 'Şeyh Said isyanından kaçanlar BAKIN NE YAPMIŞ' 'Rıdvan'dan TARAFTARI AYAĞA KALDIRACAK AÇIKLAMA'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Ahmet Hakan çok kızdı: 'İĞRENÇSİNİZ'