Anasayfa
2019-05-15 11:52:51 ( 4995 izlenme )

Döviz Alana VERGİ GELİYOR...

Resmi Gazete’de yer alan cumhurbaşkanı kararıyla 1998 tarihli 98/11591 sayılı bakanlar kurulu kararında değişiklik yapıldı. Buna göre bankalar ile yetkili kuruluşların birbirleri ile yaptıkları ve Hazine’ye yapılan kambiyo satışlarında Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) sıfır olarak belirlendi. Bunlar dışındaki kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden yüzde 0.1 oranında BSMV alınacak.

CÖMERT: AYLIK 2 MİLYAR TL VERGİ TOPLANACAK

Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, “Spot döviz piyasasında günlük işlem hacmi ortalaması Nisan’da 5.6 milyar dolar. Buradan devamla günlük ortalama çift taraflı 200’er milyon TL gibi bir vergi toplanacak. 20 iş günü dersek aylık 2 milyar TL gelirden bahsediyoruz. Bu adım hem gelir artırma hem de dövizden caydırma amaçlı görünüyor” dedi.

Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen, “Söz konusu düzenleme ile Türkiye’de döviz alımını kayıt dışına itebilir” yorumunda bulundu.

Bakanlar kurulu kararının ilk yayımlandığı 1998 yılında tüm kambiyo muamelelerinde BSMV yüzde 0.1 olarak belirlenmiş, 2008 yılında sıfıra indirilmişti.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan TAMAM: 'NETİCE KABULÜMÜZDÜR' Demirtaş: 'AKP'NİN DESTEĞİYLE GİTTİK' Yine Duramadılar: 'JET İHALE' 'SEYİT TAHA KİMDİR'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'İSRAİL NEDEN ESAD'A DÜŞMAN'