Anasayfa
24 Mart 2020 ( 113 izlenme )

Dünya Sağlık Örgütü 'ABD Kritik'

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, son 24 saatte Avrupa ve ABD'den bildirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının tüm dünyadaki vaka sayısının yüzde 85'ini oluşturduğunu belirterek, ABD'nin salgının yeni merkezi olabileceğini söyledi.

SAYI ARTABİLİR
Sözcü Harris, BM Cenevre Ofisi'nde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle şimdiye kadar dünya genelinde 14510 kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, sayının önemli ölçüde artacağı uyarısında bulundu.

DEVASA SALGIN

Salgının hızla yayılmaya devam ettiğine dikkati çeken Harris, "Batı Afrika'da şimdiye kadar yaşadığımız en kötü Ebola salgınında 11 bin ölüme ulaşmak iki yıl sürdü, bu yüzden burada gerçekten devasa salgın ile karşı karşıyayız" diye konuştu.

'YAKLAŞIK YÜZDE 40'I ABD'DEN'
Harris, Avrupa ve ABD'nin salgının en çok görüldüğü bölgeler haline geldiğini vurgulayarak, "Öyle ki son 24 saatte bildirilen vakaların yüzde 85'i Avrupa ve ABD'den geldi. Bunların yaklaşık yüzde 40'ı ABD'den" ifadesini kullandı.

ABD SALGININ MERKEZ ÜSSÜ OLABİLİR
Bazı ülkelerin sokağa çıkma yasağı ve karantina gibi uygulamalarının salgını yavaşlatabileceğine işaret eden Harris, aynı zamanda bu tür önlemlerin, sağlık kuruluşları ve çalışanlarına zaman kazandıracağını dile getirdi. Harris, ABD'nin koronavirüsün yeni merkez üssü olup olmayacağına ilişkin sorusu üzerine, "ABD'deki vaka sayısında çok büyük bir ivme görüyoruz. Dolayısıyla bu potansiyel var" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mide Şikayeti Olanlara DEVA!.. İddia ağır!.. 'Şeyh Sahte, Zihniyet Sapkın' Zam gelmişti... zam geldi... ZAM GELİYOR... Barlas: 'AKP Kaybeder mi ki'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Tepki Var '2 Milyar Dolar, Çöp'