DW Türkçe'den ANLAMLI MESAJ!..

396 izlenme
Reklamlar
"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ MÜZAKERE EDİLEMEZ"

Alman ajansı Deutsche Welle çalışanları, İnsan Hakları Evrensel
Beyannamesi'nin kabul edilişinin 70'inci yıl dönümünde düşüncelerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da “10 Aralık İnsan Hakları Günü” münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Bu mesajdan Türkiye’de hak ve özgürlükle ilgili bölüm aşağıda sunulmuştur;

‘ADALETİN TECELLİSİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’


“Türkiye, yurtdışında komşularından başlayarak küresel ölçekte adaletin tecellisi için mücadele ederken, yurtiçinde de demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesi için kapsamlı reformlara imza atmıştır.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tesisi, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının getirilmesi, vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini kısıtlayan pek çok yasağın kaldırılması, son 16 yılda hayata geçirilen devrim niteliğindeki adımlardan sadece bir kısmıdır.

‘ÖZGÜRLÜK ALANLARINI GENİŞLETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Türkiye, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ruhuna uygun şekilde, tarihinden ve kadim değerlerinden ilham alarak, önümüzdeki dönemde de vatandaşlarının özgürlük alanlarını genişletmeye devam edecektir. Bu düşüncelerle, vatandaşlarımın 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü bir kez daha kutluyor, tüm dünyada barış, adalet ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum.”

SÖZCÜ YAZARLARINA DAVA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucunda, Sözcü Gazetesi yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, Sözcü İnternet Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin ve Sözcü İnternet Haber Koordinatörü Yücel Arı hakkında “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

61 sayfalık iddianamenin tamamının ise bizzat İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘çürütülen’ davadan kopyala-yapıştır olduğu ortaya çıktı.

Kaynak: Cumhurbaşkanlığı/ Sözcü/ DW Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Saray'ın Beslemeleri Haddinizi Bilin' Arınç Telefonla Bağlandı 'Canlı Yayın Yarıştı' AKP İtiraf 'Üye Mafiş' 'İndirim' dediler.. 'Akın Akın'