Anasayfa
2018-12-30 01:26:54 ( 2381 izlenme )

Ekonomide Türkiye'yi NE BEKLİYOR?

Türkiye ekonomisinin başına Albayrak'ın getirilmesinin güvensizliğe sebep olduğunu belirten ekonomist Korkut Boratav, ekonomideki küçülmenin önümüzdeki yıl da devam edeceğini ve bu durumun sosyal maliyetinin ağır olacağını söyledi.

‘EKONOMİ KÜÇÜLECEK, KÜÇÜLMENİN SOSYAL MALİYETİ AĞIR OLACAK’

"Türkiye ekonomisinin 2019’daki seyri nasıl olacak?" sorusuna cevap veren Korkut Boratav, "Ekonominin başına, finans sermayesinden siyasete geçmiş Mehmet Şimşek yerine Albayrak’ın getirilmesi, ek bir güvensizlik etkeni daha oldu. Bu etkenler, birlikte, döviz krizini tırmandırdı. Ağustos sonunda durumun sürdürülemez olduğu ortaya çıktı. 

Ekonomi 2018’in son çeyreğinde 2019’un ilk yarı yılında küçülecek ve küçülmenin sosyal maliyeti ağır olacak" ifadelerini kullandı .İşte Boratav'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

‘GÜVENSİZLİK YARATILDI’

"İçinde yaşadığımız krizin farklı ivmeleri var. İlk ivme döviz krizi ile patlak verdi. İktidarın seçim takvimi nedeniyle ekonomiyi pompalamasının yarattığı gerilimler döviz piyasasına yansıdı. Cumhurbaşkanı, finans çevrelerine karşı Mayıs ayında meydan okuyan bir söylem tutturarak bu gerilimin tırmanmasına katkı yaptı. 

Uluslararası finans çevrelerine karşı yürütülen meydan okuma, nedeniyle Haziran 2018’de bu değerlendirme gerçekleşmedi. Ekonominin başına, finans sermayesinden siyasete geçmiş Mehmet Şimşek yerine Albayrak’ın getirilmesi, ek bir güvensizlik etkeni daha oldu. "

‘IMF’SİZ IMF PROGRAMI UYGULANIYOR’

"Bu etkenler, birlikte, döviz krizini tırmandırdı. Ağustos sonunda durumun sürdürülemez olduğu ortaya çıktı. Eylülde Albayrak Londra’da uluslararası finans çevreleri ile görüştü. “IMF’siz bir IMF programı” önce Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesiyle, sonra da 2019 bütçesine esas olacak Yeni Ekonomi Programı ile kabul edildi. Bu adımlar dövizdeki yükselişi engelledi”.

‘EKONOMİDE KÜÇÜLMENİN SOYAL MALİYETİ AĞIR OLACAK’

“Bunalımın döviz krizi aşaması son bulurken, üretim, istihdam ve milli gelir verilerine yansıyan kritik aşaması başladı. Türkiye ekonomisi ağustos-ekim aylarında cari işlem fazlası verdi. Bu fazla, olumlu bir yapısal dönüşümden değil; iç talepteki çöküşün ithalatı daraltmasından; yani yoksullaşmadan kaynaklandı. Dış ticaret döviz tasarrufu sağlamaya başlayınca dövizdeki yükseliş durdu. 

Ekonominin gidişatı döviz fiyatlarından algılanmaz. Reel ekonomideki bunalım, son milli gelir verileriyle ortaya çıktı. Ekonomi 2018’in son çeyreğinde 2019’un ilk yarı yılında küçülecek ve küçülmenin sosyal maliyeti ağır olacak."

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'TARİHTE İHSAN NURİ VAKASI' MHP'li Başkan Konuştu: 'ONU İZLEDİM AMA HİÇBİR ŞEY ANLAMADIM' Acun'un Sunucusu İpini Kopardı!.. RİZE'DEN SON DAKİKA...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'MARŞAL VE TRUMAN YARDIMLARI NEDİR'