Erdoğan Neden Engelledi?..

18005 izlenme 25 Nisan 2020
Reklamlar
Şimdi yıl 2020. 
Uzmanlar coronavirüs aşısı için en az bir yıl beklemek gerek diyor. Eder 2021.
Tüm hastaların tespiti, teşhisi ve tedavisi… bir yıl daha ekleyin, eder 2022.
Yani?
Yani Türkiye, virüs belasından kurtulup da yaşadığı ekonomik çöküntüyü iyileştirilmeye başladığı süreçte 2023 seçimleriyle karşı karşıya gelecek!..
Meselenin püf noktası da bu. 
 
x x x 
Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul AKP il teşkilatıyla telekonferans yaptı. Virüse karşı alınacak önlemlerin uygulanması için tüm parti teşkilatının vatandaşa gitmesi ve telkinde bulunması gerektiğini söyledi. Bu bir sinyal. Memleket salgınla boğuşurken alınacak tedbirleri siyasi ranta dönüştürme niyetinin bir işareti bu.

Öte yanda İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları vatandaşa yardım ve bağış kampanyası başlattı, hemen baka hesaplarına el konuldu. İçişleri Bakanı Soylu ‘yerel yönetimler yardım toplayamaz’ dedi. Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ülke çapında yardım ve bağış kampanyası başlattı.
 Yani? 
Yani memleket böylesine ağır şartlar altında iken vatandaşa yardımı sadece ‘AKP yapar’ demek istiyorlar. Siyasi rant ifadesiyle anlatmaya çalıştığım da bu.

x x x 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıkladı. İhtiyaç sahibi 2 milyon 111 bin haneye 1.000'er liralık destek verilecek. Kim bu ihtiyaç sahipleri? Valilik ve Kaymakamlık sosyal dayanışma Vakfına virüs belasından önce kaydı yapılmış olan kişiler. 
Peki bunların içinde işyeri kapatıldığı için, işten çıkarıldığı için, 65 yaş üstü 20 yaş altı yasaklar konulduğu için mağdur ve muhtaç duruma düşmüş olanlar var mı?
 Belki vardır ama bu kayıtlar eskiye dayanıyor yeni hazırlanmış listeler değil!..
Yani? 
 Yani memlekette yardımı AKP yapar ve istediğine yapar demek istiyorlar.

x x x 
Yasaklar açıklandı, 65 yaş üstü sokağa çıkmak yasak, 20 yaş altı yine yasak. Yani bu yaşlardaysanız evden çıkmak yok, çalışmak yok. Sonra yasağı deldiler, kayıtlı çalışanlar işe gidebilir dediler. Peki ya serbest çalışanlar ne olacak?..
Devlet Bankası zor durumdaki vatandaşlara ekonomik destek sağlıyor. Nasıl sağlıyor?
 5 Bin liradan az geliri olanlara 10 bin lira kredi veriyor, yani borç. Ekonomik paket açıklandı. Bankalar borçları erteliyor. 
Peki geri ödeme günü geldiğinde zaten geliri az olan bu borcu nasıl ödeyecek?
Velhasıl borç yine borç, faiz cabası, gelir düşük, ek gelir yok, ufukta dağ gibi borç görünüyor. 
 
x x x 
İşte Türkiye bu tabloyla 2023 seçimlerine girecek. Türkiye vatandaşın omuzlarında borç yüküyle girecek. Sonra ‘Yaparsa AKP yapar’ sloganıyla oyun başlayacak... Böyle giderse ne olur?
Dünya bu salgın yüzünden bir bedel ödüyor, elbet biz de ödeyeceğiz, ödüyoruz zaten. Ödeyeceğimiz bedel, hükümetimizin zamanında aldığı ya da almadığı tedbirlerle orantılı olacak. Bu noktada yerinde ve zamanında alınmamış her tedbir bize ağır bir bedel olarak geri dönecek. Belki unuttukları tek bir şey olabilir, o da bedel ağırlaştıkça vatandaş artık hesap sorma sırasının kendisine gelmesini bekleyebilir. 

Erdal Sarızeybek

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İşin İçinde İş 'Bakın Kimmiş' 'BAŞIMIZA BUNLAR GELECEKLER' dedi... Yavaş: 'Kumpas Çöktü' Öyle Yaptı Olmadı Böyle Yaptı 'Olmadı'