Özal
30 Kasım 2018 ( 3832 izlenme )

'Erol Mütercimler ERGENEKON İÇİN NE DEDİ'

Yıl 2018...

Yargıtay'ın bozma kararının ardından görülen Ergenekon davasında 237 sanık hakkında 647 sayfalık mütalaada, "Ergenekon terör örgütü varlığı ispat edilemedi" denildi.

DELİL YOK

Yeniden görülen Ergenekon davasında savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada "Ergenekon terör örgütünün varlığı kesin ve inandırıcı delille kanıtlanamamıştır. Ergenekon terör örgütünün varlığı ispatlanamamıştır" diye açıklamada bulundu(Sözcü, 30 Kasım 2018).

Şimdi yıl 2008... On yıl öncesi...

‘Erol Mütercimler’e Göre Ergenekon’


Erol Mütercimler İstanbul’da yürüyen soruşturma kapsamında gözaltına alındı, ancak polis sorgusunda ifade vermedi ve susma hakkını kullandı. 4 Temmuz 2008 savcılık beyanında ise, sorulan soruları yanıtlayarak birinci iddianamede şüpheli oalarak yerini aldı. Mütercimler’in savcılıkta vermiş olduğu ifade özetle şudur(1);

‘BEN ERGENEKON ADINI ÜNLÜTÜRK’TEN DUYDUM’

“Ergenekon lafını 1990'lı yıllarda Memduh ÜNLÜTÜRK’ten duydum. Memduh ÜNLÜTÜRK bana, Ergenekon’ un çok eski yıllardan beri Türkiye' de var olduğunu, 12 Eylül 1980 yılından sonra dağıldığını, 1971 darbesinde hem sağcıları hem de solcuları kullandıklarını anlatmıştır. Genel olarak Ergenekon’un Kıbrıs konusunda hassas olduğunu, bu konuda faaliyetlerinin olduğunu, ancak bunun tarihte kaldığını söylemiştir”.

‘ERGENEKON ADLI BİR DOSYA GELDİ’

“Bir gün haber merkezine, 3 yıl önce, Ergenekon diye bir dosya geldi. O dosya içinde Ergenekon’a ait birçok bilgi ve belge vardı. Televizyondaki bir arkadaşım bana bunu yayınlamamı söyledi. Ben ise, “bunu yayınlamayalım, arşive atalım, demokrasi tarihine geçsin” dedim ve yayınlamadım”.

‘NEDİR BU BİLGİLER, BİLİNMİYOR’

Mütercimler ifadesinin bu bölümünde bir Ergenekon dosyasından bahsediyor, ama o dosyanın kim tarafından getirildiğini açıklamıyor, savcılık da nedense bunu sormuyor, yani bu “birçok bilgi belge” nedir, kimse merak etmiyor. Mütercimler araştırmacı yazar, akademisyen, televizyon programcısı, ülke gündemini sarsacak bir dosya var elinde ama nedense yayınlamıyor, “demokrasi tarihine geçsin” diyerek arşive kaldırıyor… Haliyle tüm bunlar bu ifadeyi ilginç kılıyor…

‘ESRARENGİZ ERGENEKON DOSYASI’

Erol Mütercimler, ifadesine şöyle devam ediyor:

“Habip Ümit SAYIN’la Amerika’ dan yeni geldiği dönemde tanıştım. Tanıştıktan sonra, M5 Savunma ve Strateji Dergisinde önce yazı yazdı, daha sonra paraya ihtiyacı olduğundan film senaryosu gibi bir şey yazdı, bana getirdi ve üzerinde “Ergenekon” yazdı. Habip Ümit SAYIN bana; “sen bundan anlarsın” dedi ve daha sonra şirketimiz bunu kabul etmedi. Sayın ile olan ilişkimiz in boyutu budur. “

Bu ifadeye göre, Habip Ümit Sayın ABD’den Türkiye’ye ve Mütercimler’e geliyor, kendisine bir senaryo dosyası veriyor ve üzerine de Ergenekon yazıyor. Üstelik sen bundan anlarsın diyor, yani Mütercimler’i bir nevi Ergenekon uzmanı olarak görüyor.

İLGİNÇ SENARYO

Peki, nedir bu senaryo, neyin senaryosudur bu, bilen yok. Kısacası Mütercimler’in arşivinde bir Ergenekon senaryosu var, birçok belge var, ama nedir bunlar, şimdilik bilen yok, açıklayan yok, soran da yok, neden? “Ben Ergenekon Silahlı Terör Örgütü üyesi değilim” diyen bir kişiye, “nedir bu terör örgütü” diye sorulmaz mı hiç?

Mütercimler’in ilk kez Ergenekon sözünü Kasım 1996-Şubat 1997 arasında, Can Dündar’ın 40 Dakika adlı programında kullandığını öğreniyoruz. Peki, Mütercimler ne demiş o yıllarda Ergenekon için, Can Dündar’ın kitabından okuyalım:

‘BU KARANLIK ÇETENİN ADI ERGENEKON’

“ Ortaya çıkan tabloya göre Türkiye’yi bir askeri darbeye sürüklemek için bir kargaşa ortamı yaratılmış ve devlette çalışan bazı kiralık katiller bu amaçla cinayet işlemişlerdi. Ancak maşalar ve maşaları kiralayanlar belliyse de maşaları kullananlar henüz ortaya çıkmamıştı. Tam 13 yıl yıldır bu konu üzerinde araştırmalar yapan emekli deniz subayı Erol Mütercimler, sonunda ilginç bir örgütle karşılaştığını söylüyor. Mütercimler’e göre ülkeyi darbeye sürükleyen ve bugün “çete” diye anılan örgütün gerçek adı; Ergenekon(2).”

Devam ediyor Mütercimler, kod Ergenekon’la ilgili bilgileri şöyle;

‘ERGENEKON KONTRGERİLLA’

“Memduh Ünlütürk Paşa kendisinin de bu Ergenekon’un içinde olduğunu söyledi ve dedi ki, “Ergenekon Genelkurmay’ın da, hükümetlerin de, bürokrasinin de herkesin üstünde bir örgüttür. Yasayla falan kurulmuş bir örgüt değildir. Bu, 27 Mayıs darbesinden sonra CIA, Pentagon tarafından kudurtturulmuş. Bunun içinde bulunan insanlar da buraya hizmet eden insanlardır. Ama bunlar vatana ihanet olsun hizmet etmezler. Biz vatanı kurtarıyoruz, vatana hizmet ediyoruz, vatana yararımız dokunuyor düşüncesiyle bu örgütün içinde yer almışlardır. Özellikle Amerika’da kontrgerilla eğitimi görmüş olan, bu kurslardan geçmiş olan generallerin bir bölümü yeri geldiğinde bu kontrgerilla içinde yer alır.”

‘ÇETENİN İÇİNDE SUBAYLAR VAR, EMNİYETÇİLER, İŞ ADAMLARI VAR’

“ Sonuçta ben daha başka insanlardan Ergenekon’u araştırdığımda şunu gördüm: Bunun içinde subaylar var, emniyetçiler var, profesörler var, gazeteciler var, işadamları var, sıradan insanlar var. Bugün çeteler dediğimiz bu küçük birimler var ya, işte bu birimler Ergenekon’un içindeki birer bölüm, birer parça. Adını saydığımız kişiler de Ergenekon adı verilen bu üst örgüt tarafından kullanılan tetikçiler.”.

EROL MÜTERCİMLER’İN SÖYLEDİĞİ HER ŞEY SORUŞTURMA KONUSU OLDU

Doğrusu büyük bir öngörü bu; Mütercimler nerdeyse bugün olanların hepsini daha o yıllarda yani 96’larda görmüş. Söylediğinin hepsi hemen hemen oldu; İstanbul’da yürüyen Ergenekon kod adlı bir soruşturma var, bu soruşturma kapsamında örgüt üyesi olarak gözaltına alınan ve tutuklananlar var, bunlar içerisinde subaylar var, profesör, işadamı, gazeteciler var, emniyetçiler ve sıradan insanlar var.

Diyebilirsiniz ki, bu sözde örgütün o yıllarda öngörülen bütün üyeleri yakalandı, yani örgüt çökertildi. Değil, daha Mütercimler’in söyleyecekleri var birazdan, göreceksiniz ki bu iddia edilen örgütün daha üst karargahı varmış ve henüz ortaya çıkarılamamış, tabii hep Mütercimler’e göre...

Mütercimler ifadesinin ilerleyen bölümlerinde Ergenekon yapısının özellikle Kıbrıs konusunda hassas olduğunu ifade ediyor, ama konuyu açmıyor. Aslında Savcılık çok şey bildiğini ileri sürmesine karşın Mütercimler’in çok şey anlattığı söylenemez, iddianamede yazılanlar bunu açıkça gösteriyor.

Aynı savcılık iddianamesinde Mütercimler kaynak gösterilerek verilen çok detaylı bilgiler var ve özellikle Mütercimler’e ait bir konferans metninde çok farklı anlatımlar var Ergenekon üzerine, şöyle ki;

‘MÜRETCİMLER ERGENEKON’I KONFERANSLARDA ANLATIYOR’

“….İşçi Partisinden elde edilen ve iddianame yazıldıktan sonra dosyaya dijital raporların ekinde sunulan, “Uluslararası Susurluk Konferansı” isimli metinde, Erol Mütercimler’in konferansta Ergenekon terör örgütünü anlattığı anlaşılmaktadır. Söz konusu yazı içeriğinde Erol Mütercimler bir süre Ergenekon’u anlattıktan sonra, konuşmasını şöyle tamamlıyor;

‘BU ÇETE İÇİNDE VALİLER, GAZETECİLER, İKİ TANE DE ÜNLÜ İŞ ADAMI VAR’
.
“Herkes Ergenekon'un içinde değil. Örneğin, her Genelkurmay Başkanı Ergenekon'un içinde yer almıyor. Burada, bu topraklarda bir eylem geliştirilecekse eğer, o zaman buna uygun kişiler bunun içine alınıyor. Herkesi bunun içine dahil etmiyorlar. Ama dahil ettikleri de daha sonra iflah olmuyor. Çünkü içine giren valisi, bunun içinde işadamları var, gazeteciler var, şu anda köşe yazarlığını işgal eden kişiler var. Ama isimlerini kullanmamaya söz verdiğim için kullanmıyorum, üstelik bunlar bizim karşımıza televizyonlarda çok temiz adamlar olarak çıkıyorlar. Bir takım gazete patronları var. Daha da önemlisi çok çok önemli iki tane işadamı var. Çok büyük sermayeli iki işadamı var ve uzun yıllar Ergenekon'u bu anlamda destekleyen kişiler. Genel çerçevesi bu.”

ANLATILANLARLA YAPILAN OPERASYONLAR BİRE BİR ÖRTÜŞÜYOR

İstanbul’da yürüyen soruşturmaya ve bu kapsamda adı geçen gazete patronu ile iş adamlarına bakıyorsunuz, her ne kadar ifadesine başvurulmamış olsa da gerçekten bir büyük gazete patronunun adı sıkça geçiyor ve iki ünlü iş adamı da sesiz sedasız Savcı Öz’e gidiyor, ifade verip çıkıyor, garip. Garipliği şurada; bu Ergenekon konusunda ne yazılırsa, ne çizilirse, ne anlatılırsa, bakıyorsunuz ertesi gün gerçekleşiyor ve soruşturma o yöne doğru gidiyor, garip olanı bu işte.

Konferansın sonuna doğru, Mütercimler biraz daha açılıyor Ergenekon üzerine;

‘ÖZEL HARP DAİRESİ YASAL AMA’

“ Türkiye'de Özel Harp Dairesi ya da kontrgerilla denilen tanımda altını çizdiğim tanımda yanlışlık yapıyoruz, o nedenle hedefe gidişte hep hata yapılıyor dedim. Sayın (Ferit) İlsever de, aynı hatayı sürdürdü. Tanım yanlış. Bakın, Özel Harp Dairesi Silahlı Kuvvetler içerisinde yasayla kurulmuş. Bütçesi belli, ne yapacağı belli olan bir kurumdur. Bu kurum içinde görev alan kişiler bu yasanın dışında hareket edemezler.”

‘ERGENEKON ÖRGÜTÜ MERKEZ ÇIKIŞLI’

Ancak bizim sözünü ettiğimiz Ergenekon gibi, adına ne derseniz deyin, o adla anılan örgütler bu kollardan birisidir. Eylemleri yapan örgütler işte bu kollardır. Bu nedenle merkezle merkez çıkışı birbirine karıştırmayalım. Biz merkezle merkez çıkışı karıştırırsak, işte merkez sapa sağlam kaldı, bu merkezin altındaki asıl mücadele edilmesi gereken kollar yaşamlarını sürdürdü.”

ÖRGÜT MERKEZİ

İşte Mütercimler’in son iddiası bu; henüz açığa çıkmamış olan örgütün merkezi. Nedir bu merkez, yani Mütercimler’in bize anlatmak istediği merkez hangi kurumdur? Belli ki Genelkurmay’dan bahsediliyor, bütçesi belli, yasası belli, ne yapacağı belli ve kadroları belli olan Genelkurmay Başkanlığı! Açıkçası Mütercimler diyor ki; Ergenekon Terör Örgütü’nün merkezi Genelkurmay’dır!

‘ÖRGÜTÜ DEŞİFRE EDEN EROL MÜTERCİMLER ŞÜPHELİ OLUYOR’

Bununla birlikte soruşturma savcılığının Erol Mütercimler’le ilgili kanaati oldukça ağır, nerdeyse on yıldan yirmi yıla kadar hapsi isteniyor, işte iddianameden o bölüm(3);

“….Şüpheli Erol MÜRTERCİMLER’ in 14.01.2008 tarihinde Hülya OKUR’ la yaptığı söyleşi içinde, HÜLYA OKUR’ un; Emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk’ün size anlattığı Ergenekon adlı derin devlet örgütünün sırrını ölene kadar taşıyacağınızı söylüyorsunuz. Birçok NATO ülkesinde Gladio, Rüzgâr Gülü, Süper Nato, Gehlen Harekâtı gibi isimlerle karşımıza çıkan Ergenekon'u İtalya'daki benzer yapılanması Gladio gibi bir deşifre beklemiyor mu? Şeklindeki soruya şüpheli Erol Mütercimler ‘in;

‘MÜTERCİMLER ÇOK ŞEY BİLİYOR’

“Ya bekliyor, ama o Gladio yapılanması içindeki insanların bunu anlatması en doğru. Benim gibi kulak tanıklarının anlatması doğru değil. Benim gibi kulak tanıkları anlattığında, en büyük kötülüğü ülkesine yapıyor. Ülkeme hain olmam. Bunun birincil tanıkları, kurucuları, benim bildiğim iki kişi var hayatta, bu insanlar konuşursa olur. Bunlar da ölecek bir gün ama devletin arşivleri ortada. 

Ben ölmeden önce bu arşiv ortaya dökülürse, ben de bana anlatılanlardan not ettiğim kısımları söylerim. Olmazsa duyduklarım, bana tebliğ edilenler benle birlikte mezara gidecekler.” şeklindeki beyanlarına rağmen, savunmasında ısrarla örgütü bilmediğini ve hafızasının zayıfladığını beyan ederek bildiği sırları açıklamadığı gibi, bu konudan da hiç bahsetmemesinden beyanlarında samimi olmadığı anlaşılmaktadır.”

Soruşturma savcılığı Mütercimler’in de bu yapılanma içerisinde olduğunu düşünüyor;

“Ergenekon örgütüyle alakalı;"bunun içinde Subaylar var, emniyetçiler var, profesörler var, gazeteciler var, iş adamları var, sıradan insanlar var, bu gün çeteler dediğimiz bu küçük birimler var ya işte bu birimler Ergenekon’un içindeki birer bölüm birer parça, adını saydığımız kişiler de Ergenekon adı verilen bu üst örgüt tarafından kullanılan tetikçilerdir.” şeklindeki beyanları kitaplara geçmiş olmasına rağmen, bu örgütün üst yapısında yer alan birçok şüpheli ile irtibatlı olması da şüphelinin bilerek ve isteyerek Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün strateji ve propaganda bölümünde yer aldığını göstermektedir.”


Yapılan bu değerlendirmeler sonucunda soruşturma savcılığı Mütercimler’in örgütü üyesi olduğunda ısrar ediyor ve cezalandırılmasını mahkemeden talep ediyor;

“Tüm bu açıklamalar ile şüpheli Erol Mütercimler’ İn Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün üyesi olduğu, örgütün birçok üyesi ile örgütsel irtibatları bulunduğu, Veli Küçük’ün göz altına alınmasıyla ilgili olarak sanık Emin Gürses'le yaptığı görüşme içerikleri ve örgüt üyelerinden, habip Ümit Sayın’ın, Güler Kömürcü, Veli Küçük, Gürbüz Çapan, Tuncay Özkan, Kemal Yalçın Alemdaroğlu, Hüseyin Vural, Halil Kemal Gürüz, Halis Yavuz Işıklar, Durmuş Ali Özoğlu, Erbay Çolakoğlu, Hasan Ataman Yıldırım, İlyas Çınar, Mustafa Ali Balbay ve Mehmet Şener Eruygur’la yoğun irtibatları göz önüne alındığında aktif olarak Ergenekon yapılanmasında görev aldığı,

Şüpheli Erol Mütercimler’in Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün üyesi olduğu, eylemleri gereğince TCK. 314/2, 3713 SK 5., TCK. 53, 58/9 ve 63 maddeleri gereğince cezalandırılması gerekmektedir.”

HEM İHBARCI HEM SANIK

Mütercimler için tatbik olunması talep edilen TCK’nın 314/1 fıkrası “silahlı örgütü” tanımlıyor. Kanunun birinci fıkrasında tanımlanan örgüte üye olanlara “beş yıldan on yıla kadar hapis cezası verilir”, diyor. 3713 Sayılı Kanun’un 5nci maddesi ise bu cezaların yarı nispetinde arttırılacağını hükme bağlıyor, yani Mütercimler şu an “on ila yirmi yıl hapis cezası” istemiyle yargılanıyor bu davada.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ ERGENEKON İSMİNİ ÇETEYLE YAN YANA GETİREN KİŞİ

Ergenekon’u ilk olarak bize anlatan kişi, Ergenekon’un işleyiş ve yapılanması hakkında bilgi veren kişi, hatta “Türk Ordusu’nu Ergenekon’un üst yapısı olarak” tanımlayan kişi, şimdi aynı örgüte üye olmak suçundan yargılanıyor, bir garip. Bir garip, çünkü Mütercimler bu ifade ve açıklamalarıyla hem örgütü hem de kendini ihbar etmiş oluyor…

Bu sözlerim Erol Mütercimler’i suçlamak için değil, onu zan altında bırakmak için de değil, İstanbul’da yürüyen soruşturmada gerçekten garip olaylar yaşanıyor, bu da bir garip geldi bana, bu nedenle size anlattım.

Eğer ki Mütercimler bu konuda bir açıklama yapmak isterse, memnun oluruz ve gerçeğin ne olduğunu da öğrenmiş oluruz. 

Sonuçta kod Ergenekon soruşturmasının Türk Ordusuna kurulmuş bir kumpas olduğu çıktı ama Türk Ordusu çok ağır zarar gördü, iddiaların da hiçbiri doğru çıkmadı.

Erdal Sarızeybek

Yararlanılan Kaynaklar:
1. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2009/188 Sayılı İddianamesinde geçen Mütercimler’in ifadesi esas alınarak yazılmıştır.
2. Ergenekon, araştırma, Can Dündar, Celal Kazdağı, 1997, İmge Yayıncılık.
3. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 2009/188 Sayılı İddianamesi.
Başvuru kitabı: Ergenekon Gölgesinde İhaneti Yaşamak, Pozitif Yayınları.

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dışileri Bakanı Ali Bozer... 'NEDEN İSTİFA ETTİ' 'TURGUT ÖZAL NASIL TARİKATÇI OLDU' 'YAHUDİ CESARET MADALYASI KİMLERE VERİLİR' FİDAN İDDİASI ANKARA'YI KARIŞTIRDI'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Emekli Korgeneral Açıkladı!..