Anasayfa
2018-12-09 03:15:53 ( 1761 izlenme )

EUROSTAT raporu açıklandı!.. 'TÜRKİYE BİRİNCİ'

Eurostat verilerine göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 38,1’i sağlıksız konutlarda yaşarken, ülkedeki 7,5 milyon konutun sağlık şartlarına uygun olmadığı kaydedildi.

ÜÇTE BİRİMİZ SAĞLIKSIZ EVLERDE YAŞIYOR

Türkiye'de nüfusun üçte birinden fazlası sağlık için risk arz eden evlerde yaşıyor. Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat), Türkiye'de rutubet, yalıtım eksikliği, çatı akması gibi sorunları olan evlerde yaşayan nüfusun oranını yüzde 38,1 olarak belirtti. 34 Avrupa ülkesinde yapılan araştırmaya göre Türkiye'de 19,5 milyon konuttan 7,5 milyonunun sağlık şartlarına uygun olmadığı ortaya konuldu.

SAĞLIKSIZ EV RAPORUNDA TÜRKİYE BİRİNCİ

Türkiye'nin birinci sırada yer aldığı listede nüfusuna oranla en fazla 'sağlıksız ev' bulunan ikinci ülke Kıbrıs, üçüncüsü ise Portekiz. Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 13,1 olduğu istatistiklerde sorunlu evlerde en az yaşayan halkın yüzde 4,2 ile Finlandiya'da olduğu görüldü. Avrupa Birliği genelinde problemli konutlarda yaşayan kişilerin oranı son on yılda yaklaşık yüzde 3 azalırken, Türkiye'de düşüş yüzde 1'in altında kaldı.

EVLER AŞIRI KALABALIK

Eurostat tarafından açıklanan başka bir ankete göre Türkiye'deki nüfusun yüzde 44,5'i aşırı kalabalık evlerde yaşarken, yüzde 8,2'si ise ihtiyacından büyük bir evde kalıyor. Türkiye konut darlığı oranlarında böylelikle ikinci sırada yer alırken, listenin başında ise yüzde 47 ile Romanya bulunuyor.

ŞEHİRCİLİK BAKANI: 7,5 MİLYON KONUT YENİLENMELİ

Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz ay ülke genelinde 580 bin konutun yenileme çalışmalarına başladıklarını belirtmişti. Kurum, hedeflerinin 2030 yılında 7,5 milyon konutu öncelik ve aciliyet durumlarına göre dönüştürmek olduğunu kaydederek, "Yapacağımız yeni konutları yerel dokuya, yatay mimariye uygun şekilde inşa edeceğiz. Dönüştürdüğümüz her bir konutun örnek proje olması için çalışmalarımızı yürütüyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Müjdat Gezen: 'KİMLERİN KAÇACAĞINI BİLİYORUM' İkinci Uyarı: 'BUNA GÖZYUMMAMIZ İMKANSIZ' Racon kesildi: 'TÜSİAD'A GÖZDAĞI' Portakal Çileden Çıktı: 'BİZ KOYUN MUYUZ'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'Şanlıurfa, Kilis, Gaziantep ve Hatay'da AĞIR TEHDİT'