Anasayfa
24 Haziran 2019 ( 733 izlenme )

HAMANEY HEDEFTE!..

ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis'te düzenlediği basın toplantısıyla İran'a yönelik yeni yaptırımları açıkladı. Trump, İran lideri Ali Hamaney'i de kapsayacak şekilde İran'a yönelik yeni yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesine imza attı.

HAMANEY VE DEVRİM MUHAFIZLARI HEDEFTE


ABD Başkanı, İran'ın hareket tarzındaki asıl sorumluluğun İran lideri Hamaney'de olduğunu, bu sebeple söz konusu yaptırımlardan onun da etkilendiğini ifade etti.ABD yönetimi Hamaney'in yanı sıra İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun üst düzey bazı isimler ve Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de yaptırım listesine ekledi.

ÇOK GÜÇLÜ YAPTIRIMLAR GELİYOR


Trump, İran'ın ABD'ye ait insansız hava aracını (İHA) düşürmesinin ardından söz konusu yaptırımların kaçınılmaz olduğunu dile getirerek, "Pek çok isimle birlikte İran liderini de hedef alan çok güçlü yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesini imzalıyorum. Bugünkü adımımız, bir İHA'mızın düşürülmesi de dahil son haftalarda İran rejiminin saldırgan birçok davranışının sonucudur" değerlendirmesinde bulundu.

DÜŞÜRÜLEN İHA

İran Devrim Muhafızları Ordusu, geçen hafta Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait "RQ-4 Global Hawk" tipi İHA'nın karadan havaya füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğünü doğrulamış ancak söz konusu İHA'nın uluslararası hava sahasında uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.

Kaynak: Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP Durmuyor:'İŞİN İÇİNDE YUNAN VAR' Erdoğan Kesti Attı: 'ŞAKA GİBİ' İstanbul: 'ÇED Raporu Kimden Çıktı' Özhaseki raydan çıktı!.. 'ÇAY DAĞITMAK HALKI KANDIRMAK'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Olurdu Olmazdı Dediler... OLDU!..