Anasayfa
2018-12-09 12:29:53 ( 787 izlenme )

'HÜKÜMET PROTESTOLARI YAYILIYOR'

Hollanda'da "sarı yelekliler" yoğunluklu olarak Lahey, Amsterdam ve Rotterdam kentlerinde toplanarak hükümetin istifasını istedi. "Rutte istifa" ve "Rutte defol git" sloganları atan Hollandalı "sarı yelekliler" Başbakan Mark Rutte'nin istifasını talep etti.

HÜKÜMETE PROTESTO

Genellikle ülkedeki aşırı sağcı grupların çağrısı üzerine toplanan "sarı yelekliler", gösterilerde Birleşmiş Milletler Göçmen Paktı, emeklilik yaşı, sağlık ve eğitimdeki pahalılık ve göçmen sorunu gibi konularda hükümetin politikalarını eleştirdi. Lahey'de meclis önünde toplanan eylemciler, Başbakan Rutte'nin bizzat gelip kendileriyle görüşmesini talep etti.

‘HAKLI TARAFLARI VAR’

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, düzenlediği basın toplantısında, kendisini sarı yeleklilerin yerine koyabileceğini söyledi. Rutte, “Aslında hepimizin üzerinde bir sarı yelek var. Çünkü hepimizin toplumdaki gelişmelerle ilgili belirli endişeleri var. Siyasetçiler bunu mümkün olduğu kadar cevaplamalıdır” dedi. Rutte şöyle devam etti;

‘SORUN ÇOK ENDİŞE BÜYÜK’


“Sarı yeleklilerin gösterisi, göç ve iklim değişikliği, göçmen akını, orta gelirlilerin ekonomik durumları gibi konulardaki endişelerin açık bir ifadesidir. Bunlar herkesin duyduğu endişelerdir. Aslında hepimizin üzerinde bir sarı yelek var. Çünkü hepimizin toplumdaki gelişmelerle ilgili belirli endişeleri var. Siyasetçiler bunu mümkün olduğu kadar cevaplamalıdır. Bunu da elimizden geldiği kadar yapıyoruz fakat bu her zaman olmuyor çünkü imkanlar ve bütçe sınırsız değil.”

‘TOPLUM ENDİŞELERİNİ PAYLAŞMAK İSTİYOR’

Fransa’daki sarı yeleklileri iki grupa ayırmak gerektiğine işaret eden Rutte, “Bir yandan Fransız hükümetiyle içtenlikle endişelerini görüşmek isteyen bir grup, diğer yandan ise eylemi kötüye kullanarak şiddet uygulayan küçük bir grup var. Bu kabul edilemez” diye konuştu.

Kaynak: +49

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CÜBBELİ FIRIL FIRIL DÖNDÜ!.. 'TARİHTE İHSAN NURİ VAKASI' Vatandaşlık Kanunu'nda TUHAF DEĞİŞİM!.. 'Venezuela CAYIR CAYIR YANIYOR'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Özgür Özel: 'İŞ GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL'