Anasayfa
05 Haziran 2019 ( 886 izlenme )

İkinci Uyarı: 'BUNA GÖZYUMMAMIZ İMKANSIZ'

Türkiye’yle İdlib’e ilişkin imzaladıkları Soçi Mutabakatı’na hâlâ bağlı olduklarını belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ancak bu bölgedeki militanların saldırılarına göz yummalarının da imkansız olduğunu vurguladı.

Haftalık basın toplantısında Suriye’nin İdlib bölgesindeki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zaharova, "Militanların kışkırtmaları ve ani saldırılarına karşın Rusya, İdlib’deki duruma istikrar kazandırılması amacıyla Türkiye’yle yapmış olduğu anlaşmalara hâlâ sadık" dedi. “Ülkelerimizin askerleri daima temas halinde ve şiddetin tırmanmasını önlemek amacıyla eylemlerini birbirleriyle koordine ediyorlar” diye konuşan Rus Dışişleri Sözcüsü, şu vurguyu yaptı:

‘BU SALDIRILARA GÖZYUMMAMIZ İMKANSIZ’

“Bunların yanında, teröristlerin tehlikeli provokatif eylemlerine de göz yummamız imkansız. Zira söz konusu teröristler bu eylemleriyle Rus hava üssü Hmeymim’i, Suriye askerlerini ve sivilleri tehdit ediyor.”

SORUMLU TÜRKİYE
Zaharova’nın açıklaması öncesinde Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan İdlib’deki militanların sivillere ve Rus tesislerine saldırmasını engellemenin Türkiye’nin sorumluluğu olduğu hatırlatması gelmişti.

Rusya ile Türkiye’nin Eylül 2018’de Soçi'de imzaladıkları mutabakata göre, radikal terör örgütlerinin İdlib'deki silahsızlandırılmış tampon bölgeden çekilmesi gerekiyordu. Ancak sürenin Ekim 2018'de dolmasına rağmen Türkiye bu örgütlerin hepsinin buradan çekilmesini sağlamış değil.

Kaynak: Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kanadoğlu noktaladı: 'O İŞ ANAYASAYA AYKIRI' FİDAN İDDİASI ANKARA'YI KARIŞTIRDI' 'CUMHURİYET'İN ÇÖZÜM REÇETESİ' İddia ağır düştü: 'KUMPASA TEZGAH'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Çelik konuştu!.. 'AKP'NİN HEDEFİNDE BAKIN KİM ÇIKTI'