Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Halk TV’de Serhan Asker’in sunduğu ‘Seçim Özel’ programının canlı yayın konuğu oldu. Mansur Yavaş Halk TV’de katıldığı programda projelerini açıkladı. Sandık güvenliğine de değinen Yavaş, 60 bin kişilik bir ekiple seçime hazırlandıklarını belirtti.

Yavaş, program sırasında gençliğindeki Ankara’yı anlatırken, vatandaşların sosyal medya üzerinden sorduğu soruları cevapladı. Ankara’nın 2050 yılındaki halini planladıklarını vurgulayan Yavaş, şu açıklamayı yaptı:

‘EYT’LİLERİ UNUTMADIK’

“Yardım yapılan ailelere kartlar dağıtılacak, bu kartlara belli bir miktar para yüklenecek. Böylece aile ihtiyacı olanı gidip marketten kendisi alacak. Kağıt toplayan çocuklar var Ankara sokaklarında. Onlar da okutulacak, büyükler geri dönüşüm tesislerinde istihdam edilecek. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için Büyükşehir Belediye Meclisi kararı alacağız. Onlar da emeklilerin faydalandığı her imkandan yararlanacaklar. Bunun olması için elimden geleni yapacağım”.

'KADINLAR MUTLU YAŞAYACAK’

“Kadınların da ülke ekonomisine katkı sağlayabilmesi ve üretime katılabilmesi için kreşler açacağız. Çünkü, kadınlar çocuklarını yetiştirebilmek için çalışmamayı tercih ediyorlar. Hanım Lokalleri uygulaması aynen devam edecek ama eksiklikleri tamamlanacak. Teknolojinin gittiği yöne göre yeni meslek kursları verilecek. Ankara’da kadınlar mutlu yaşayacak."

'YAYA ÖNCELİKLİ KENT'

“Bütün derdimiz yaya öncelikli bir kent düzeni. Şehre gelen trafiği toplu taşımayla azaltacağız. 32 kilometrelik bisiklet yolu projemiz var. Acil olarak buna başlayacağız. Taksicilere 2’şer tablet dağıtacağız. Ankara’da toplu taşımada öğrencilere indirim olacak. Biz sübvanse edeceğiz. Pik saatlerde daha pahalı, diğer saatlerde daha ucuz olacak”.

'VATANDAŞ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GEZECEK’

“Çevreci uygulamalarla Ankara’yı temiz enerjiye kavuşturacağız. Ulus’u yayalaştırırken, Kızılay’ı da eski günlerine döndürmek için yaya günleri düzenleyeceğiz. Vatandaş ailesiyle gönül rahatlığıyla gezebilecek. Artık Ankara’da 3 kişilik bir aile rahat rahat kaldırımda yürüyemiyor. Ankara mutlaka ekonomik olarak kalkınmalı. Bizim yönettiğimiz Ankara’da trafik ışıklarındaki dilencileri göremeyeceksiniz.”

'2050’Yİ PLANLIYORUZ'

“Akıllı Ankara Projesi ile 2050 yılını planlıyoruz. İddiamız şu; yaşanabilir Ankara. Atatürk’ün Başkent’ine yakışır bir Ankara. Göç veren değil, göç alan bir Ankara. Endüstriyel olarak Türkiye’yi kalkındıracak, geleceği okuyan yapay zeka ve yapay organ okullarının olduğu alanlar olacak. Yine 2050 yılı projesinde, Ankara’yı otoban gibi çevreleyen bir raylı sistem yapılması var. Parklar, akıllı park sistemi ile izlenecek ve ailelerin, vatandaşların rahatça gezebileceği yerler olacak”

'BİR GENÇLİK PARKIMIZ VARDI’

Seçim güvenliğinin sağlanması için 60 bin kişilik bir ekiple hazırlandıklarını belirten Yavaş, “Ankaralılara söz veriyorum, içleri bu konuda rahat olsun” dedi. Yavaş, çocukluğunun tarlalarda maç yaparak geçtiğini ifade ederek, “Şimdiki gibi bilgisayar telefon yoktu. Futbol oynayarak büyüdük. Tarlalar, arsalar uygundu, her yer böyle beton değildi” dedi. Ankara’ya gelir gelmez ilk olarak Gençlik Parkı’na gittiklerini belirten Yavaş, “Buluşma yerimiz Ulus’ta heykelin dibiydi. Zaman geçtikçe Ankara bu özelliklerini kaybediyor” ifadelerini kullandı.


Kaynak: gerçekgundem

Mansur Yavaş: '60 BİN KİŞİLİK EKİP HAZIR'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Erdoğan'dan çok ağır itham: 'OYLARI ÇALDILAR'