Anasayfa
16 Mart 2020 ( 1717 izlenme )

'Piyasada Durum'

Corona virüsü salgını hızla yayılmaya devam ederken, politika yapıcılar küresel ekonomideki paniği yatıştırmak için olağanüstü adımlar atıyor. ABD Merkez Bankası (FED), bir kez daha olağanüstü faiz indirimine gitti ve fonlama faizini 0'a çekti. Güne 6,30 seviyelerinden başlayan dolar/TL 6,40'ın üzerine çıktı. Borsa İstanbul'da kayıplar yüzde 6'yı aştı. Türkiye dahil tüm dünyada piyasalar açısından belirsizliklerle dolu bir hafta başladı.

‘DOLAR HAREKETLENDİ’
Corona virüsü salgını tüm dünyayı sarsarken, küresel piyasalarda gözlenen paniği azaltmak için merkez bankalarının olağanüstü adımları devam ediyor. Dolar/TL, virüs endişeleri kaynaklı küresel riskten kaçışla geçen haftaya 6,10 seviyesinden başlamış oldukça dalgalı bir seyir ardından 6,3475’e kadar yükselmişti.

BORSA YÜZDE 4 DÜŞÜŞLE AÇILDI
Geçen hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 109 bin seviyesinden 95 bin seviyesine sert düşüş kaydetmişti. Bugün de endeks yüzde 4’lük düşüşle güne başladı. Saat 15.40 itibarıyla borsada kayıp yüzde 6’yı aşmış durumda.

AVRUPA’DA %8 DÜŞÜŞ’

Avrupa ve ABD’de hız kazanan corona virüsü salgını, seyahat engelleri ve restoranların kapatılması gibi iş faaliyetlerini sınırlayıcı önlemler alınmasını gerektirirken ekonomiyi de zayıf düşürdü. Avrupa’nın 600 büyük şirketini izleyen STOXX 600 endeksi bugün yüzde 8’in üzerinde düşüşle Kasım 2012’den beri en düşük seviyeyi gördü.

‘TURİZMDE %12 DÜŞÜŞ’
Avrupa seyahat ve turizm endeksi bugün yüzde 12’nin üzerinde düşüşle sektörel kayıplara öncülük etti. Hisse piyasasının korku endeksi olarak nitelenen oynaklık endeksi 2008-2009 finansal krizinde gördüğü zirvelerin de üzerine çıktı.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TV YAYINI DURDURULDU!. 'EKONOMİDE GÜNDEMİ SARSAN AÇIKLAMA' Yavuz Selim Demirağ TAHLİYE EDİLDİ!.. DEV MAĞAZA ZİNCİRİ SATILDI!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
AKP Yerinde Duramıyor: 'REKLAMLAR'