Anasayfa
20 Ocak 2020 ( 662 izlenme )

Rakamlar Konuştu: 'Vergiler Nereye Gidiyor'

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, merkezi yönetimin brüt borç stoku 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle bir trilyon 328 milyar 800 milyar lira oldu. Borç stokunun 668,5 milyar TL tutarındaki kısmı Türk Lirası cinsi, 660,2 milyar TL tutarındaki kısmı döviz cinsi borçlardan oluştu.

‘BİR TRİLYON 328 MİLYAR 800 MİLYON LİRA

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı veriler, vatandaşların vergileri yine yüksek dış borçlara gittiğini ortaya koydu. Bakanlığın hazırladığı dış borç tablosuna göre, erozyonla mücadele için ağaçlandırma çalışması ve kamu binalarında enerji verimliliği gibi projeleri için sadece 2019 yılı içinde yüzlerce milyon euro kredi alındı. Merkezi yönetimin 2019 yılında yurt dışından aldığı bazı krediler şöyle:

KREDİ: ‘EROZYON KONTROLÜ’

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ağaçlandırma ve erozyon kontrolü için Fransız Kalkınma Bankası’ndan 169 milyon 560 bin euro kredi aldı. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, sulama modernizasyonu projesi için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 250 milyon 567 bin euro kredi aldı.

KREDİ: ‘KAMU BİNALARINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ’

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda afet riski yönetimi projesi için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 267 milyon 600 bin euro kredi aldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kamu binalarında enerji verimliliği projesi için Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 135 milyon 900 bin euro kredi aldı.

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sabah Yazarı 'KİN KUSTU' 'DERDİMİZİ ANLATAMADIK' dediler... TOPLUCA İSTİFA ETTİLER... Yoğurt Suyunun 8 Faydası... Karatay Hoca ezber bozdu: 'ÇAYI NASIL İÇMELİ'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bedirhanilerin 'Büyük Sırrı'