Anasayfa
24 Eylül 2020 ( 26 izlenme )

Reuters 'Türkiye Masada'

Reuters, Türkiye ve Yunanistan'ın yakın zamanda İstanbul'da görüşme konusunda uzlaşı sağladığını duyurdu. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Yunanistan ve Türkiye’nin deniz sınırlarıyla ilgili görüşmeleri sürdürme kararı aldıkları belirtildi.

AKP’DEN AÇIKLAMA
Bir gazetecinin, “Türkiye ve Yunanistan arasındaki görüşmeler İstanbul'da mı olacak?” sorusunu yanıtlayan AKP Sözcüsü Ömer Çelik şu ifadeleri kullandı:

‘ÖN GÖRÜŞMELER BAŞLAYABİLİR’
* İstikşafi görüşmeler başlayabilir. Çerçeve, prensipler belli olacak. Ona göre tarih belirlenir ve yer konusu belirlenir. Şu anda Türkiye'den talep edilen şey diplomasi ve müzakere ise Türkiye buna dünden hazır. Dolayısıyla Türkiye açısından bir problem yok. Muhataplarımız da buna hazır ise bu atmosfer olumlu bir atmosferdir diyebiliriz.”

MACRON 'GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ'
Öte yanda Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu toplantısında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere değinerek, "Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve diyalog kurmaya hazırız" dedi.

MACRON-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Fransa'dan da sağduyulu ve yapıcı bir tutum beklediklerini, Türkiye-Fransa arasında istişare ve iletişim mekanizmasının sürekli olarak işletilmesinde fayda gördüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in gerçekleştirdiği üçlü video konferans sonrasında kritik açıklamalar gelmişti. İletişim Başkanlığı, üçlü zirvede Türkiye-AB ilişkilerinin kapsamlı bir şekilde ele alındığını duyururken Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu ifade edilmişti.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Okullarda Artık Serbest' Beşiktaş... 'ŞENOL GÜNEŞ AÇIK KONUŞTU' Şentop 'Erdoğan Katılmayacak' İş değişiyor... 'Ne Dedi Ne Yaptı'