Cumhuriyet Gazetesi yargı muhabiri Alican Uludağ, Yargıtay tarafından davet edildiği Adli Yıl Açılış Töreni'nde, davetiyesinin Saray tarafından iptal edildiği gerekçesiyle töreni izleyemedi.

Muhabiri Alican Uludağ, Yargıtay tarafından Adli Yıl Açılış Töreni'ne tarafından davet edildi. Törene katılmak için Saray'a giden Uludağ'a, "Listede 'adınız yok, içeri alamayız" denilerek törene giriş izni verilmedi. Karara tepki gösteren Uludağ Twitter'dan yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

‘ÖNCE DAVET ETTİLER, SONRA İÇERİ ALMADILAR’
"Yargıtay Başkanlığı, adlî yıl açılış töreni için adıma davetiye gönderdi. Sabah töreni izlemek için Saray'a gittim. Listede “adınız yok, içeri alamayız” dediler. Oysa vardı. Sordurdum; Saray, Yargıtay'ın listesinden adımı çıkarmış" ifadelerini kullandı.

‘YARGI BAĞIMSIZLIĞI BU KADAR İŞTE’

“Sabah töreni izlemek için Saray'a gittim. Listede “adınız yok, içeri alamayız” dediler. Oysa vardı. Sordurdum; Saray, Yargıtay'ın listesinden adımı çıkarmış. Yargı bağımsızlığı mı? Buraya kadar işte.”

‘ÇOK ÜZÜCÜ’
“Saray'daki adli yıl açılış törenine kişisel menfaatim için gitmedim. Halkın haber alma hakkı için oradaydım. İçeri alınıp alınmamak dert değil. Fakat, bağımsız bir yargı organının kendi törenini yönetememesi, basın özgürlüğünün kısıtlanmasına seyirci kalması üzücü ve düşündürücü.”

Kaynak: Cumhuriyet

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Rapor Açıklandı: 'DURUM BİLDİĞİNİZ GİB İDEĞİL'