‘1919 OKULDA BİLİŞİM SORUMLUSU BULUNUYOR’

"Seçim sonuçlarını izleme sürecine bakarsak; 24 Haziran'dan beri çalıştığımız bir mobil uygulamamız var. Sonuçlar oradan sisteme giriyor. Belli kişiler kullanma yetkisine sahip, o kişiler o seçim sonuçlarını giriyor sisteme. Bu kişiler okul bilişim sorumluları. Bizim özel atadığımız, İstanbul'daki 1919 okulun tümünde bilişim sorumluları var, onlardan geliyor veriler. İlçelerde de CHP'nin veri giriş sorumlusu var."

CHP'li yazılımcıların oluşturduğu sisteme üç farklı yerden bilgiler geliyor:
Okul bilişim sorumlularının gönderdiği sonuçlar
İlçelerdeki veri giriş sorumlularından gelen sonuçlar
YSK'nın, partilerin de görebildiği sisteme girdiği sonuçlar
CHP'nin oluşturduğu sistemde, bu üç farklı yerden gelen veriler uyuşmazsa, o satır kırmızı görünüyor.

RESMİ VERİLER ADIM ADIM TEYİT EDİLECEK VE KAMUOYU BİLGİLENDİRİLECEK

Bu, o sandıktan ya da okuldan gelen verilerde hata olduğu anlamına geliyor. Bu satır yeşile dönene kadar itiraz ya da maddi hataların düzeltilmesi yolları denenerek çalışılıyor. CHP bu sistemi sadece gidişatı görebilmek ve sonuçlar takip edebilmek için oluşturmuş. Adıgüzel, bu sistemden gelen verilerin seçim akşamı düzenli basın açıklamalarıyla duyurulacağını, haber kanallarına ya da farklı platformlara bu sistemden doğrudan veri akışı olmayacağını anlatıyor:

‘HER ADIMDA TEK TEK KONTROL’

"Stratejimiz 31 Mart'la aynı şekilde yürüyecek. Biz kendi sistemimize veriler geldikçe adım adım ekrana çıkıp bilgilendirmemizi yapacağız. Biz bir ajans değiliz, teknoloji firması değiliz, siyasi partiyiz, doğru sonucu vermek zorundayız. Adım adım, kendi süreçlerimizi kontrol ederek, basın açıklamalarıyla duyuracağız sonuçları."

Kaynak: BBC Türkçe

SEÇİM GECESİ VERİ AKIŞI NASIL SAĞLANACAK?..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Erdoğan'a Yanıt: 'ONLAR SARAY SOYTARISI DEĞİL'