Anasayfa
2019-01-04 05:46:04 ( 89 izlenme )

Seçim geliyor... ZABITADAN ARAPÇA VURUŞ!..

Kahramanmaraş'ta Suriyeliler tarafından işletilen işletmelerdeki 'Arapça' yazılı tabela ve afişler, zabıta ekiplerince söktürüldü.

Son zamanlarda şehir merkezinde Arapça yazılı işyerlerinin artması üzerine Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı'nca bu iş yerlerine yönelik denetim yapıldı. Denetimlerde standartlara uymayan Arapça yazılı reklam tabelaları, pankartlar ve afişler söktürüldü.

STANDARDA UYGUN DEĞİL

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Eyup Karataş, söktürülen tabelaların Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun ile İktisadi İşletmelerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun hükümlerine ve ayrıca Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yayınlanan Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan Tabelalar için Kurallar standardına aykırı olduğunu belirterek şöyle dedi:

‘BU TABELALAR KANUNA AYKIRI’

"TSE tarafından yayınlanan bu standart çerçevesinde tabela üzerindeki yazılarda Türkçe kelime kullanımı esas alınmış, tabelada eğer yabancı dilde de ifadeler kullanılacaksa Türkçe kelimenin yaklaşık yüzde 25’i büyüklüğündeki puntolarla yazılması kuralı getirilmiştir. Bu kapsamda, zabıta dairesi başkanlığımız ve il emniyet müdürlüğü ekiplerimizle ilimiz genelinde, standartlara uygun olmayan ve aynı zamanda görüntü kirliliğine de neden olan tabelaların söktürülmesine yönelik denetimlerimize devam ediyoruz."

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Meteoroloji Saat Verdi... Tedbirli Olun!.. Gökhan Özoğuz paylaştı!.. VİDEO ANKARA'YA DÜŞTÜ!.. Rus Senatörden Uyarı: 'KARŞI KARŞIYA GELMEYİN' 460 BİN KİŞİYE BEDELLİ ASKERLİK YOLU AÇILIYOR...

Bakmadan Geçme!

KAPAT
HUDUTTA SALDIRILAR PEŞ PEŞE... HABERLER AĞIR!..