Anayasa Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığına rağmen ceza almasını ve cezaevinde tutulmasını hak ihlali saymasıyla siyasetçiler ve hukukçulardan Berberoğlu'nun Meclis'e yeniden dönmesi yönünde çağrı yapıldı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "TBMM Başkanı'na düşen, haksızlığı telafi etmek, millet iradesinin tecellisi için gereken önlemleri derhal almaktır. Berberoğlu, TBMM’ye geri dönmelidir" diyerek hükümete çağrı yaptı.

‘BERBEROĞLU MECLİS’E’ ÇAĞRISI
Anayasa Mahkemesi (AYM), 4 Haziran 2018 genel seçiminde CHP İstanbul Milletvekili olan Enis Berberoğlu'nun Anayasa'dan kaynaklanan dokunulmazlığına rağmen ceza almasını ve cezaevinde tutulmasını ihlal sayarak, bu hak ihlalinin tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasını istedi.Kararın ardından CHP’li siyasetçiler ve hukukçulardan ‘Enis Berberoğlu TBMM’ye dönsün, hakları iade edilsin’ sesleri yükseldi.

‘MİLLET İRADESİ YOK SAYILAMAZ’
CHP’den yapılan açıklamada, “Anayasa Mahkemesi, İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu'nun Anayasa’ya aykırı şekilde milletvekilliğinin düşürüldüğünü ve kararın hukuksuzluğunu oy birliğiyle tescilledi. AYM’nin kararı millet iradesini hiçe sayanlara hukuk dersi olmalıdır” denilerek ‘Berberoğlu Meclis’e’ çağrısı yapıldı. Partiden isimlerin kararla ilgili yaptıkları açıklamalar ise şöyle:

‘ŞENTOP’UN MİLLİ İRADEYE NAMUS BORCUDUR’
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: “Milletin verdiği yetkiyi kullanması anayasaya ve hukuka aykırı yargı kararının, sarayın iradesiyle Parlamento’da okutulmasıyla engellenen milletvekilimiz Enis Berberoğlu, yeniden görevine dönmelidir. Bu Meclis Başkanı Şentop'un milli iradeye namus borcudur.”

‘HAKSIZLIĞI DÜZELTİN’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: “AYM milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu’nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Şimdi TBMM Başkanı’na düşen, haksızlığı telafi etmek, millet iradesinin tecellisi için gereken önlemleri derhal almaktır. Berberoğlu, TBMM'ye geri dönmelidir.”

‘NASIL BİR HAKSIZLIK OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI’
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin: “Anayasa Mahkemesi Enis Berberoğlu’nun seçilme, siyasi faaliyet, kişi hürriyeti ve güvenlik hakkının ihlal edildiğine oy birliği ile karar verdi. Yıllardır siyasi bir kin ile yürütülen sürecin nasıl bir haksızlık olduğu ortaya çıktı. Enis Berberoğlu Meclis’te yerini almalıdır.”

‘HAKLARINI İADE EDİN’
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel: “Yargı süreci devam ediyor Anayasa Mahkemesi kararını bekleyin demiştik. Bugün AYM İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu'nun hak ihlali kararını oy birliğiyle onayladı. Saraydan aldığınız talimatla vekilliğini düşürdüğünüz Enis Berberoğlu'na derhal haklarını iade edin!”

‘ZAMANINDA UYARMIŞTIK’
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç: “Enis Berberoğlu ile ilgili Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi. Anayasa Mahkemesi kararını beklenmeden Berberoğlu'nun vekilliğini düşürenleri uyarmıştık. Artık Berberoğlu ile ilgili TBMM'de okunan karar yok hükmündedir. Dolayısıyla Berberoğlu meclise yeniden dönmelidir.”

‘BU HESABI NASIL VERECEKSİNİZ’
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi: “Anayasa Mahkemesi Berberoğlu'nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetti. Berberoğlu hakkında yargılamaya devam edip karar verenler ve dokunulmazlığını kaldıranlar bu hesabı nasıl verecekler.”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Şentop Sessiz 'CHP Ayakta'