1991 Körfez savaşında Özal’ın ABD yanlısı siyasetiyle kendine sahada çıkış bulan, Erdoğan siyasetiyle daha da yükselen ve Barzani’nin parmaklarıyla tetiklenen bu ayrılıkçı Kürt siyaseti Suriye’de kendisine yeni bir yolaçtı. Hani diyorlar ya ‘Kürt koridoru Kürt koridoru’ diye yani Barzani Akdeniz’e doğru uzanıyor. Şimdi de Rusya bu koridorun Akdeniz’e açılan kapısını tutu yani Türkiye iki arada bir derede bırakıldı.

Peki, bu nasıl oldu?
Türkiye’de ‘kardeşim Esad’ siyaseti bir anda ‘zalim Esed’ denilerek değiştirildi ve Türkiye doğrudan Suriye’nin meşru rejimini hedef almaya başladı. Belki de Esad zalimdi ama İsrail daha zalimdi ABD daha da zalimdi ama bunu kimse söylemedi.

Ve IŞİD ortaya çıktı…
Bu öyle bir örgüttü ki dünya bombalıyor ama bir tülü bitmek bilmiyordu, hala da bitmiyor. Bu örgüt nasıl bir örgütse, Suriye kuzeyinde önce IŞİD toprakları ele geçiriyor ama ardından bir şekilde PKK/ ve uzantılarını hakimiyeti devrediyordu.

Kobani Kobani dediklerinde ne oldu; önce IŞİD aldı, sonra Barzani’nin silahlı peşmergeleri Türk topraklarında sözde Kürdistan bayraklarıyla şov yaparak PKK uzantısı olan PYD’ye yardıma gönderildi, derken şimdi bu PYD Kobani’de özerklik kurdu. Kimin eliyle?

Ve bu IŞİD sözüm ona Müslümandı ama hep Müslümanları öldürüyordu, bu savaşta hep Müslümanlar ölüyordu, ama Sion planının asıl sahibi İngilizlerden ve ABD’den hemen hemen ölen hiç yoktu. Bu şekliyle Suriye’de yapılanlar 91’deki ABD’nin Saddam operasyonun tıpkısının aynısıydı ama şimdi Esad hedef oldu. Ve Çekiç Güç yerine IŞİD getirildi, 91’deki gibi altı bin ABD askeri artık ölmüyordu.

O süreçte Irak kuzeyi şekillendirilmişti, şimdi ise Suriye kuzeyi şekillendiriliyor. Süreç böyle işlerse eğer, bu bittikten sonra daha güneye inilip İsrail’e yakın olan devletlerin sınırları şekillendirilecektir.

Suriye kuzeyinde IŞİD marifetiyle işletilen sözde Kürt devletinin özerk ayakçıkları bir bir ilan edilirken, görevini tamamlayan IŞİD bu kez güneye kayıyor, İsrail-Ürdün ve Golan tepeleri bölgesine geçiyordu. Şu anda savaş orada da başlatıldı zaten. Yani?
Yani Sion planı hala işliyor ve işletiliyor.

Erdal Sarızeybek

Yararlanılan kaynaklar:
1. Oded Yinon, ‘1980’lerde İsrail için bir strateji’. Bu plan orijinal olarak İbranice KIVUNIM(Yönler)’de yayınlanmıştır. Sayı; 14. Şubat 1982, Editör: Yoram Beck. Yazar komitesi: Eli Eyal, Yoram Beck, Amnon Hadari, Yohanan Manor, Elieser Schweid. Tanıtım bölümü / Dünya Siyonist Organizasyonu, Kudüs’ tarafından yayınlanmıştır.
2. Tanah/ Yeşaya, Bölüm 47: 1-15
3. İncil/ Vahiy Bölüm 17.
4. Ralph Peters, ‘Kanlı Sınırlar(BOP)’, ABD Silahlı Kuvvetler Dergisi, 1996.
5. Yınon, ‘1980’lerde İsrail İçin Strateji’.
Başvuru kitabı: MENORA/ Işığın Gölgesindeki Darbe/ Destek Yayınları

ABD, İsrail ve Türkiye... 'NEDEN SURİYE'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'SÖYLENMEYEN YÖNLERİYLE BOP'