Odatv yazarı Rafael Sadi Kanal D’de yayınlanan yeni dizi ‘Muhteşem İkili’ hakkında oldukça ilginç bir yazı kaleme aldı. Dizin bazı sahnelerinde Musevilerlce kutsal sayılan bazı sembollerin yer aldığını söyleyen Sadi ‘ Yahdui sembollerinin bir dizide gösteriliyor olmasını şaşırtıcı bulduğunu söyledi. Rafael Sadi’nin diziyle ilgili açıklamalarından öne çıkan hususlar şöyle sıralanıyor;

‘İBRANİCE DUALARIN YER ALDIĞI MEZUZA’

“Kanal D'nin sevilen yeni dizisi "Muhteşem İkili"de Yahudi Sembolleri görmek beni oldukça şaşırttı. Türkiye basın sektörünün önemli bir kısmına Yahudi ve İsrail karşıtlığı adeta bir devlet politikası olarak yansırken, beğenerek izlediğim bu dizinin 5. bölümünde Yahudi sembolleri görmek beni heyecanlandırdı. Birinci sembol dizi kahramanlarından MKC'nin boşandığı eşi, Yağmur'un (Öykü Karayel) evinin dış kapısında "Mezuza" olmasıdır. Mezuza, her Yahudi evinin kapısında olması gereken ve içinde bir İbranice dua bulunan bir semboldür. Eve giriş ve çıkışta bu mezuza dua ile öpülür. Hoş, dizide kimse mezuzayı öpmüyor ama kapıda açıkça görülüyor. Misafir sanatçı gibi...”(Odatv, 8 Aralık 2018).

‘KUTSAL IŞIK DOKUZ KOLLU ŞAMDAN, HANUKİYA’

“İkinci sembol ise daha da manidar. MKC'nin evinde kalmak zorunda kalan Yağmur'a verdiği yatak odasının duvarında koca bir "Hanukiya" posteri asılı. Hem de Hanuka Bayramı başında yayınlanan bölümde. Bütün bunlar tesadüf olabilir. Plato olarak kiralanan evler veya ev bir Yahudi vatandaşın olabilir tabii. Ama bir Türk vatandaşı olarak hoş ve ilginç buldum”.

YEDİ KOLLU ŞAMDAN, MENORA: DOKUZ KOLLU ŞAMDAN HANUKİYE NEDİR M.Ö. 167 yılında, Suriye Helen İmparatoru Antiohus Epifanes, Yahudiliği yok etme amacıyla yola çıkarak Yahudiler'e üç mitsva konusunda yasaklamalar getirdi: Şabat, Roş-Hodeş ve Berit-Mila. Bu mitsvaların her biri Yahudilerin kültürel bütünlüğünü dengede tuttuğundan Helenler'in hedefi haline gelmişlerdi. Haşmonai ailesinden bir Koen olan Matatyau ve "Makabiler" olarak bilinen beş oğlu bir isyan başlattılar ve Yahudiler üç yıl içinde, düşmanlarından kurtuldular. Bu zafer başlı başına bir mucizeydi.

ŞAMDAN DEVAMLI YANMALI

Kudüs’teki kutsal tapınağı(Bet-Amikdaş) tekrar kontrollerine geçiren Yahudiler, devamlı yanması gereken Menora'yı vakit kaybetmeden yakmak istediler. Bunun gerçekleştirilebilmesi için özel bir şekilde hazırlanmış saf zeytinyağına ihtiyaçları vardı. Fakat bu niteliği taşıyan bulabildikleri yağ miktarı, Menora'nın sadece bir gün yanabilmesine yetecekti. Diğer yandan bu yağın hazırlanması için sekiz güne ihtiyaçları vardı. Bir mucize oldu ve eldeki bir günlük yağ, sekiz gün boyunca yandı. Bu olayın anısına Yahudiler çağlar boyu Hanuka'nın sekiz günü boyunca mumlar (ya da daha makbul şekliyle, zeytin yağına bulanmış fitiller) yakıyor(Sevinon).

DAVUT YILDIZI

İsrail resmi kaynaklarında bu semboller, ‘İsrail Devletinin bayrağı, ortasında mavi bir Davut Kalkanı (Magen David) ile, Yahudi dua atkısının (tallit) örneğine dayanır’ şeklinde ifade edilmiştir. Yeni İsrail bu yıldızı ‘Davut Kalkanı’ olarak tanımlamaktadır. Neden yıldız değil de kalkan?

FİLİSTİNLİ GOLYAT'IN KALKANI İDİ

Çünkü bu yıldız kaynağını Tevrat’ta geçen ayetlerden alıyor ve orada kalkan olarak anlatılıyor… Tevrat’a göre Kral Davut’un İsrail’i, Yahudilerin yeryüzünde kurmuş olduğu tek, en büyük ve en güçlü krallık olduğunu biliyoruz. Ayrıca Davut, Filistinlilere karşı geçmişte yapılmış olan savaşların galibiyet sembolüdür, Filistinli dev Golyat’ı sapan taşı ile yenerek gücünü göstermiş ve elinden ünlü kalkanını alarak İsrail’in koruyucu sembolü haline getirmişti.

Sade bir bakışla bu kalkanı ‘koruyucu’ ve ‘güç sembolü’ olarak görmek mümkündür. Ama buna bir de siyasi anlam yüklenildiğinde durum farklılaşır, şöyle ki:Davut ve Kalkan yan yana geldiğinde tarihteki Büyük İsrail Krallığını sembolize eder.

TANRI KRALLIĞI

Eğer bu yeni İsrail bugün Davut Yıldızı’nı ulusal bayrağının sembolü yapmış ise, dünyaya vermek istediği mesajı açıktır; bu kutsal yıldızdan aldığı güçlü o eski krallığı yeniden kurmak, bugünkü ifadesiyle Tanrı Krallığını… İşte Tanrı Krallığına giden yolu aydınlatan da Yedi Kollu Şamdan oluyor yani Işık… Davut Yıldızı da bu krallığına giden yolda dünyayı yenecek tanrısal bir güç olarak anlaşılıyor, Museviler böyle inanıyor.

'ÜNLÜ DİZİDE YAHUDİ SEMBOLLERİ'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
17/25: 'ZARRAF DAVASI NEDİR'