Milli Eğitim Bakanlığı'nın dağıttığı Almanca kitaplarında başı açık olan kadınların fotoğraflarına montajla baş örtüsü eklendi. Sosyal medyada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara dağıttığı Almanca ders kitabında yer alan bir fotoğraftaki kadına sonradan montajla başörtüsü eklendiği ileri sürüldü.

BAŞKA MONTAJLANAN GÖRSELLER DE MEVCUT

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara dağıttığı aynı Almanca kitabının kapağında da başörtülü bir öğrencinin bulunduğu bir görsel bulunuyor. Ancak, bu görsel de bir stok sitesinden alınmış. Shutterstock adlı stok görsel sitesinde paylaşılan fotoğrafın orijinalinde başörtüsü kullanmayan farklı bir öğrenci yer alıyor.

Kitabın kapağında yer alan başörtülü kişinin fotoğrafının bir stok görsel sitesinde de bulunduğu görülebiliyor. Görseldeki öğrencinin yüzü, stok görsel sitesinde bulunan başörtülü bir kişinin yüzü ile değiştirildiği anlaşılıyor. Teyit.org, söz konusu iddiayı araştırdı. Teyit.org’da yer alan konuyla ilgili haberde şu ifadeler yer aldı:

‘HABER DOĞRU, GÖRSEL MONTAJLANARAK OLUŞTURULMUŞ’
“Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara dağıttığı Almanca ders kitabında yer alan fotoğraftaki kadının fotoğrafın orijinalinde başörtülü olmadığı iddiası doğru. İddiada yer alan görsel, shutterstock.com ve dreamstime.com adlı stok görsel sitelerinde bulunuyor. Görsel, Martin Novak isimli üye tarafından, ‘Evlerindeki koltuklarında torunuyla birlikte oturan büyükanne ve büyükbaba portresi’ başlığı altında 1 Mayıs 2015 tarihinde paylaşılmış.”

‘ORJİNAL KİTAPTA BAŞÖRTÜSÜ YOK, SONRADAN MONTAJ YAPILMIŞ’

Yaşlı teyzeye FOTOMONTAJLA BAŞÖRTÜSÜ!..

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'Kırıkkale'de Ne Oluyor'