Anasayfa
10 Mayıs 2019 ( 3243 izlenme )

12.3 milyon emeklinin maaşına TIRPAN!..

Türk Lirası'nın dolar karşısında 1 Ocak'tan bu yana yüzde 14 değer kaybı, emekli maaşlarına yılbaşında yapılan yüzde 11 zammı sildi süpürdü. Ortalama 2 bin lira emekli maaşı yüzde 14 değer kaybıyla bin 720 liraya indi. CHP emeklinin bu durumu karşısında, bin liralık bayram ikramiyesine, cumhurbaşkanı maaşına yapılan yüzde 26'lık zammın uygulanması için Meclis'e önerge verdi. İkramiyelerin bin 260 liraya çıkarılmasını istedi.

12.3 MİLYON EMEKLİ 5 AYDA 280 TL KAYBETTİ

12.3 milyon emeklinin satın alma gücü eridi.2 bin lira alan emeklinin maaşının TL'nin dolar karşısındaki yüzde 14 değer kaybından dolayı ilk 5 aydaki maaşındaki kaybı 280 lira oldu ve satın alma gücü bin 720'liraya indi. TÜİK'in bir yıllık gıda enflasyonunu yüzde 31.85, Merkez Bankası'nın da sebze meyve enflasyonunu yüzde 73.6 olarak açıklaması, emekliye yılbaşında yapılan yüzde 11'lik zammın, mutfak enflasyonu karşısında ilk üç ayda eridiğini de ortaya çıkardı.

CHP: ‘BAYRAM İKRAMİYELERİNE %26 ZAM YAPILSIN’

Emeklilerin açlık sınırının altındaki bu vahim durumu karşısında, CHP, emeklinin bin liralık bayram ikramiyelerine cumhurbaşkanı maaşına yapılan yüzde 26'lık zammın yapılması için Meclis'e önerge verdi. Şimdi emeklilerin gözü, hükümetin bin liralık bayram ikramiyelerine zam yapıp yapmayacağına çevrildi.

İKRAMİYE ERİYOR

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada, dini bayramlar öncesi emeklilere ikramiye verilmesini uzun yıllardır dile getirdiklerini anımsatarak, bu taleplerini hükümetin geçen yıl hayata geçirmesinin kendilerini memnun ettiğini söyledi. Kurban ve Ramazan bayramlarında geçen sene biner lira olarak verilen ikramiyelerin yüksek enflasyon nedeniyle değer kaybına uğradığını ifade eden Ergün, şunları söyledi:

‘BAYRAM MÜJDESİ VERİN'

"2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki düzenlemeyle birçok ödeme yıllık bazda yüzde 26 artırıldı. Emeklilerimiz için büyük önem taşıyan ikramiyelerin de bu kapsamda iyileştirilmesi gerekmektedir. İkramiyelere en az yüzde 26 oranında yapılacak artış, emeklilerimiz için yeni bir bayram müjdesi olacaktır." Dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Seçimlere AYAR GELİYOR... Duruşmada Skandal!.. BAKANLIK DEVREDE!.. Aracı Konuştu: 'DEVLET ONAYIYLA GÖRÜŞTÜM' Kartlar Açıldı: 'İsyan Ediyorum'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'DİYARBAKIR KARAYOLUNDA KAZA!.. CAN KAYBI AĞIR!..