Anasayfa
01 Mayıs 2019 ( 3295 izlenme )

2 oy farkla sandıktan çıkmadı... MAZBATA VERDİLER, İSTİFA ETTİ!

Çorum'da, köy muhtarlığı seçiminde en fazla oyu alan kişinin "en az 6 aylık ikamet şartı"nı sağlayamaması üzerine mazbatanın verildiği diğer aday, "başkasının kazandığı muhtarlığı yapmasının etik olmadığı" gerekçesiyle istifa etti.

Köyde yeniden seçim kararı alındı. İstifa eden muhtar İsmail Akpınar: "İki oyla da olsa seçimi kaybettik. Kaybettiğimiz için başkasının kazandığı muhtarlığı yapmak istemiyoruz. Devletin verdiği maaş da 5 yıl boyunca boğazımızdan geçmesin. Kazandığımız muhtarlığı ve hak ettiğimizi alalım."

2 OY FARKLA KAYBETTİ

Merkeze bağlı Büğet köyünde 31 Mart’ta gerçekleştirilen seçimde vatandaşlar, köy muhtarını belirlemek için sandık başına gitti. Seçim sonucunda iki dönemdir muhtarlık görevini sürdüren adaylardan İsmail Akpınar 143, Saffet Kışla ise 145 oy aldı.

SEÇİM KURULU İKİNCİ ADAYI SEÇTİ

Akpınar, Kışla’nın “en az 6 aylık ikamet şartı”nı yerine getirmediği gerekçesiyle Merkez İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Seçim kurulunun incelemesinde Kışla’nın, mahalli idarelerle ilgili yasadaki adaylığa ilişkin “En az 6 aydan beri o mahalle veya köyde oturmak” şartını yerine getirmediği belirlendi. Bunun üzerine seçim kurulu, en çok oyu alan ikinci aday konumundaki Akpınar’ın muhtar olmasına karar verdi.

İSTİFA ETTİ

Merkez İlçe Seçim Kuruluna giderek mazbatasını alan Akpınar, “Başkasının kazandığı muhtarlığı yapmasının etik olmadığı” gerekçesiyle aynı gün Çorum Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğüne giderek, azalarıyla görevlerinden istifa etti. İstifaların kabul edilmesinin ardından İl Seçim Kurulu tarafından Büğet köyünde 2 Haziran’da muhtarlık seçimi yapılması kararlaştırıldı.

Akpınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim kurulunun kararını memnuniyetle karşıladığını, bu kez muhtarlık seçiminin adil şekilde gerçekleştirileceğini söyledi;

‘HAK ETTİĞİMİZİ ALALIM’

“İki oyla da olsa seçimi kaybettik. Kaybettiğimiz için başkasının kazandığı muhtarlığı yapmak istemiyoruz.” diyen Akpınar, “Kendimiz kazanalım, kendimiz yapalım düşüncesindeyiz. Devletin verdiği maaş da 5 yıl boyunca boğazımızdan geçmesin. Kazandığımız muhtarlığı ve hak ettiğimizi alalım.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'MAHABAD DEVLETİNİ KİM KURDU' 'BU ÖRGÜTE NEDEN DOKUNULAMIYOR' Kızılay'a KAYYUM oldu!.. 'TWEETLER UÇUŞUYOR' İddia vahim!.. 'KASA BOMBOŞ'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Erdoğan'a Uyarı: 'REFAH DEĞİL, AKP'