Anasayfa
08 Aralık 2018 ( 1487 izlenme )

'2019'DA EKONOMİ NEREYE GİDİYOR'

The Economist Intelligence Unit son raporunda, dünya ticaretinin büyüme hızının 2017'de yüzde 5,2'den 2018 de yüzde 4'e düştükten sonra bu eğilimi koruyarak, 2019'da yüzde 3,4'e gerilemesini bekliyor.

DHL: KÜRESEL ÖLÇEKTE EKONOMİK YAVAŞLAMA

Uluslararası kurye şirketi DHL de küresel ticaretin büyüme hızında, 2019 başında bir yavaşlama bekliyor. Küresel fon yönetim şirketi Schroders gibi, 2019'da dünya ekonomisinde büyüme hızının, yüzde 2,5-3 olarak düşünülen resesyon sınırına dayanmasını bekleyen kötümserler de var. Schroders baş ekonomisti Keith Wade,  Global Economy notunda, küresel ekonomik büyümenin 2018'de 3,3'ten 2019'da 2,9'a gerileyeceğini düşünüyor. 

IMF: BÜYÜME HIZI GİDEREK DÜŞÜYOR

Uluslararası Para Fonu (IMF), son "Dünya Ekonomisinde Durum" (World Economic Outlook- Ekim 2018) raporunda gelişmiş ekonomilerde ekonomik etkinliğin, 2018 yılının ilk yarısında, 2017 yılına göre hız kesmeye başladığını saptıyor. Rapor, dünya ekonominin 2018 ve 2019 büyüme hızına ilişkin Nisan ayında açıkladığı beklentileri yüzde 0,2 oranında azaltıyor ve genelde ekonomik büyümenin dengesinin zayıfladığını, kim ülkelerde de gerilemeye başlama noktasında olduğunu söylüyor. IMF'yi, özellikle küresel toplam borç yükünün artmaya devam ederek, 247 trilyon dolarla, küresel hasılanın yüzde 318'ine ulaşması kaygılandırıyor.

NYT: ŞİRKET BORÇLARI REKOR DÜZEYDE

Amerikan New York Times gazetesi, yeni evlerin satışlarında Ekim ayında aniden yüzde 8,9 oranında bir düşüş yaşandığına dikkat çekiyor. Hava kara, deniz nakliyat verileri de bir ekonomik yavaşlamaya işaret ediyor. Morgan Stanley'in baş Global Ekonomi Stratejisti Ruchir Sharma, şirket borçlarının geride bıraktığımız sekiz yılda üç kat artarak, 2008 krizi öncesindeki rekor düzeylere ulaştığına dikkat çekiyor.

Bloomberg, "China International Capital Corp." ekonomistlerinin yayımladıkları bir bilgi notunda "iç tüketim öncü göstergelerinin hızla gerilemekte olduğuna" dikkat çektiklerini aktarıyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DW Türkçe'den ANLAMLI MESAJ!.. iddia ağır: 'ŞEHİT CENAZESİNDE CHP'LİLERE GÖZALTI' 'Çekildi çekiliyor' derken... Mc Gurk döküldü: 'YOK' YSK: ‘88 BİN 916 SEÇMEN KAYDI DONDURULDU'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
İş Türkiye'ye dayandı: 'SESSİZ KALMAYIN'