3' 33''de 'İzmir İşi'

14284 izlenme 25 Mayıs 2020
Reklamlar
AKP'nin kurucuları arasında yer alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, İzmir'de camilerin merkezi sisteminden şarkı çalınmasının AKP'ye yakın isimlerin provokasyonu olduğunu ileri sürdü. İzmir'de camilerin merkezi sisteminden "Çav Bella" çalınmasını değerlendiren Şener, bu olayın AKP'ye yakın isimler tarafından provokasyon amaçlı yapıldığını söyledi.

DOMBRAYI UNUTMADIK
İktidara yakın kimselerin daha önce de Ağrı'daki cami hoparlörlerinden AKP'nin seçim müziği Dombra'yı çaldırdığını söyleyen Şener, hükümetin şimdi kendi ürettikleri yapay konularla muhalefeti suçladığını savundu. Abdüllatif Şener, şöyle konuştu:

‘AKP'YE OY DEVŞİRMEK İSTEYENLER’
"Belli ki şimdiye kadar camilerde pozitif propaganda yapan AKP yapısı şimdi o kadar sıkışmış bir vaziyette ki, camilerden siyasi propagandayı negatif propagandaya dönüştürmüş. Kendilerini öven propagandaları bir tarafa bırakmışlar, bu sıkışmışlıkta bu sefer muhalefet partilerinin aleyhine olacak propagandaya geçmişlerdir. İzmir, bu işin denemesidir. Onun için bir numaralı mesul sizsiniz. Bunun sorumluluklarını bulmak da sizin işinizdir. Polis, yargı hepsi sizin elinizde."

SOYLU ‘BULURUZ’ DEMİŞTİ
Mamak Belediyesi tarafından düzenlenen "Musiki Muallim Mektebi Sohbetleri" programına konuk olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir'de cami hoparlöründen Çavbella şarkısının çalınmasına tepkisini dile getirdi.

FAİLLER HALA PİYASADA YOK
Olayı 'ahlaksızlık' ve 'inançsızlık' olarak niteleyen Soylu, "Böyle bir dine karşıtlık beklenmez. Bu Ramazan ayında milletin bu konudaki düşüncelerine inançlarına saldırı beklenmez. Ama biz birçok şeyin hakkından geldik bunun da hakkından geliriz buluruz yani. Buluruz ona da caminin dibinde ezanı dinletiriz" dedi.

ERDOĞAN'IN ESKİ DANIŞMANI ‘BU BİR ALGI OPERASYONU’ DEMİŞTİ
Öte yanda Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde basın danışmanlığını yapan Karar gazetesi yazarı Akif Beki 'Çav Bella' provokasyonunu yapan odakları bugünkü köşesine taşıdı. Beki, " Halkı dolduruşa getirme cinlikleri, medya operasyona katılmadan başarılamaz. Şimdi her zamankinden daha hızlı, daha yaygın. Kurnaz tertiplerin değirmenine su taşımadığınızdan emin olun. Aynı filmi daha kaç kez izleyeceksiniz?" diyerek olayın bir algı operasyonu olduğunu işaret etti.

MÜFTÜ ‘SIRADAN BİR İŞ DEĞİL BU İŞ’ DEMİŞTİ
Habertürk televizyonuna konuk olan İzmir İl Müftüsü Şükrü Balkan da konuyla ilgili soruları yanıtladı. Sözlerine “Bizi üzen kanımıza dokunan bir olay yaşadık” diye başlayan İzmir İl Müftüsü Şükrü Balkan şunları söyledi:

‘İZMİR ÜZERİNDE ALGI OLUŞTURULMAK İSTENİYOR’

* Bugüne kadar yaşadığımız şahit olduğumuz bir olay değil. Çünkü camiler bizim milletimizin değer verdiği kutsallarımızdır. Namaz kılmayan insan da, dindar olmayan insan da her zaman saygı duymuştur. Ondan dolayı böyle bir olayın yaşanması bizi üzdü, kanımıza dokundu açıkçası. Bu hadisenin bizi üzmesi dışında bir başka boyutu daha var. Bu da bizi ayrıca üzüyor. İzmir özelinde, şehrimizle ilgili yanlış bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.

‘İZMİR’E BUNU MAL ETMEK HAKSIZLIK’
* Dört buçuk milyon kişinin yaşadığı İzmir’de bir ya da bir kaç kişinin yaptığı bu çirkin hadiseyi kimse bütün İzmir’e mal etmesin lütfen. Bu çok büyük bir haksızlık olur. İzmir, sevginin saygının, hoşgörünün hakim olduğu bir şehir. Buna da dikkat edilmesi ve bu tür söylemlerden uzak durulması gerektiğini düşünüyorum. Böyle olmasını arzuluyorum.”

‘SALDIRI PROFESYONELLERİN İŞİ’

Olayla ilgili teknik detayları da paylaşan Balkan, “Konuyla ilgili görüştüğümüz uzmanlar sisteme girmenin imkansız olmadığını ancak sıradan vatandaşların yapabileceği bir işlem olmadığını söyledi. O yüzden bu işi yapanların profesyonel olduğu ifade ediliyor” dedi. Balkan, ikinci saldırının ardından devamı gelir düşüncesiyle güvenlik sağlanıncaya dek geçici bir süreyle sistemi kapattıklarını da kaydetti.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü/ Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Geçim Sıkıntısı Çekiyorum' dedi... 'Tavsiye İlginç' Metiner Fena Afalladı: 'Bu Ne Yaaa' 'Gece Yarısı Meçhul Konvoy' Diyanet'e Tepki 'Tövbe Haşa'