Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle bugün 30 kişi daha hayatını kaybetti. Can kaybı 4 Bin 461’e, toplam vaka sayısı 160.979’a yükseldi. Açıklanan son koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte yeni vaka sayısı1.182 oldu. Son 24 saatte 30 kişi hayatını kaybederken, bugün iyileşen kişi sayısı ise 1.576 olarak açıklandı. Açıklanan verilere göre toplam yoğun bakım hasta sayısı 683, toplam entübe hasta sayısı 339 oldu.

BAKAN 'DURUM İYİ’
Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Koca, “Test sayısı düne göre 1,6 oranında arttı. Yeni vaka sayısı öngörülebilir seviyede. İyileşen hasta sayımızsa dünden 290 fazla. Gelecek günler, MASKE VE SOSYAL MESAFE KURALININ HER İKİSİNE BİRLİKTE uymamıza bağlı. Kontrollü Sosyal Hayatla riskten kaçınalım.” ifadelerini kullandı.

BAKAN: ‘ÖLÜM ORANI EN DÜŞÜK’
Bugün vakalarla ilgili biraçıklama daha yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin corona virüsü süreciyle ilgili eski ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza'nın açıklamasını alıntıladı. Koca, Bryza'nın "Ölüm oranları da Ankara'nın başarısını ortaya koyuyor. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre 26 Mayıs itibarıyla Türkiye'de ölüm oranı yüzde 2,8. Bu oran İngiltere'de 14,1. İtalya'da 14,3. Fransa'da 15,5. ABD'de ise 5,9" ifadelerini paylaştı.

DSÖ: 'TÜRKİYE'DE VAKA SAYISI ÇOK YÜKSEK'

Öte yanda Dünya Sağlık Örgütü “Vaka sayısı en çok artan ülkeler Rusya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belarus ve İtalya. İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki ölümler, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 72’sine denk geliyor” ifadesini kullandı. Eski ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza’nın sözlerini alıntılayan Koca’nın paylaşımı şöyle:

‘ÖLÜM ORANI EN DÜŞÜK TÜRKİYE’
* Ölüm oranları da Ankara’nın başarısını ortaya koyuyor. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre 26 Mayıs itibarıyla Türkiye’de ölüm oranı yüzde 2,8. Bu oran İngiltere’de 14,1. İtalya’da 14,3. Fransa’da 15,5. ABD’de ise 5,9.”

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMA
Öte yanda Corona virüsü salgınında dünya çapında vaka sayısı 5.7 milyonu geçerken Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge açıklamalarda bulundu. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen basın toplantısında Kluge, güncel veriler ile ilgili detayları paylaştı.

VAKA SAYISI EN YÜKSEK BEŞ ÜLKE, TÜRKİYE LİSTEDE
Son 14 gün içerisinde Avrupa bölgesindeki vaka sayısının yüzde 15 arttığını açıklayan Dr. Kluge, “Avrupa’daki vaka sayısı küresel vakaların yüzde 38’ine denk geliyor ve Avrupa’daki ölümler dünya çapındaki ölümlerin yüzde 50’sine denk geliyor” ifadesini kullandı. Kluge, son 14 gün içerisinde kümülatif olarak vaka sayısında artış yaşayan 5 ülke olduğuna dikkat çekerken, “Vaka sayısı en çok artan ülkeler Rusya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belarus ve İtalya. İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki ölümler, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 72’sine denk geliyor” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN 'YENİ DÖNEM BAŞLIYOR'

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü'nden video konferans yöntemiyle yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ne başkanlık etti. Sona eren toplantının ardından Erdoğan açıklamalarda bulundu. Öne çıkan başlıklar şöyle;

‘1 HAZİRAN’DA SEYAHAT YASAĞI KALKIYOR’
“Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran itibariyle tamamiyle kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan veya esnek çalışan kamu personeli normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve gündüz bakımevleri 1 Haziran'da açılacak.

’65 YAŞ ÜSTÜ 18 YAŞ ALTI YASAĞA DEVAM’
“Kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları değerlendirilecek. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması devam edecek. 65 yaş üstü işletme sahibi vatandaşlarımız temizlik, maske, mesafe şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecek. 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı uygulamasını 18 yaşa indiriyoruz. Bu yaşların tamamı çarşamba ve cuma günleri 14-20:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağına tabii olmayacak.”

‘İŞLETMELER 1 HAZİRAN’DA AÇILACAK’
“Çay bahçeleri, kıraathane, yüzme havuzu, türü işletmeler saat 22:00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Nargile satışı ve eğlence mekanları bu kapsamın dışındadır. Dinlenme tesisleri 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Plajlar, milli parklar, bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecek. Müze ve ören yerleri 1 Haziran'da açılıyor. Hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren yeniden faaliyete geçecek. Spor tesisleri gece 24:00'e kadar hizmet verebilecektir.

‘DENİZ TURİZMİ BAŞLIYOR’
“Deniz turizmi, balıkçılığı ile ilgili sınırlamalar belirli kurallar dahilinde kaldırılmıştır. Sürücü kursları, millet kıraathaneleri, gençlik kampları 1 Haziran'dan itibaren faaliyetlerini sürdürebilecek. Açık havada oturma yerleri olan konserler saat 24 ile sınırlı olmak üzere başlayacak. Ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyu ile paylaşacaktır.”

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

4 Açıklama 'Peş Peşe'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'Çaldıran'