A Haber: 'Kanalda Define, Erdoğan Biliyor'

6306 izlenme25 Aralık 2019
Reklamlar
Bilim ve siyaset dünyasından gelen tüm itirazlara rağmen hükümete yakınlığıyla bilinen A Haber programında ilginç bir Kanal İstanbul programına yer verildi. A Haber kanalında yayınlanan programda eleştirilerin odak noktası haline gelen Kanal İstanbul projesi "altında 10 gemi dolusu altın var" denilerek savunuldu.

‘DEFİNE PEŞİNDE’

Muhalefetten yükselen itirazlara karşılık AKP iktidarı Kanal İstanbul projesindeki ısrarından vazgeçmiyor. Programda konuşan Ramazan Kurtoğlu Kanal İstanbul projesini "Kanal İstanbul'un altında tapınakçılardan kalan 10 gemi dolusu altın var" diyerek savundu. Kurtoğlu şu ifadeleri kullandı;

‘KANALIN ALTINDA 20 GEMİ DOLUSU ALTIN VAR, ERDOĞAN DA BİLİYOR’

"Sayın Cumhurbaşkanına yüklenilmesinin en büyük sebebi Kanal İstanbul projesi. Vatikan kaynaklarından aldığım bilgilere göre Kanal İstanbul'un altında tapınakçılardan kalan 10 gemi dolusu altın var. Fransa'dan kaçırdıkları hazineler var. Sayın Cumhurbaşkanı bu konuda bilgiye sahip."

İMAMOĞLU: ‘BU PROJE OLMAYACAK’

Öte yanda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bugün düzenlediği basın toplantısında 'felaket, ihanet ve cinayet projesi' olarak nitelediği Kanal İstanbul projesinin zararlarını 15 madde ile açıkladı. Açıklama şöyle;

TERKOS GÖLÜ’NE TUZLU SU KARIŞACAK VE YOK OLACAK'

– Kanal İstanbul yapılırsa, İstanbul’un 8 bin 500 yıldır var olan yer altı ve yer üstü kaynakları yok olacak. Akıllı, mantıklı gerçeklerden uzaklaşmamış hiçbir siyasetçi böyle bir riskin varlığını, dünya iklim değişikliğini konuşuyorken bunu bile bile bu projenin inşaatını destekleyemez. En büyük tehlike Terkos Gölü’ne karışacak tuzlu su. Terkos Gölü ve havzası İstanbul için depolama alanıdır. Binlerce yıldır Avrupa yakasındaki en büyük su deposudur. Bu muazzam su kaynağı yok olacak."

SAZLIDERE BARAJI DEVRE DIŞI KALACAK

– Projeyle Sazlıdere Barajı da devre dışı kalacak. Bir milli yatırım olarak değeri iki milyar liranın üzerinde olan Sazlıdere’den bahsediyorum. Apar topar kapatılan Atatürk Havalimanı gibi işlevsiz kalacak. Şu anda Sazlıdere, İkitelli sisteminde her üç kişiden birinin su ihtiyacını karşılıyor.

SUSUZLUĞA MAHKUM OLACAĞIZ

– 427 milyon metreküp içme suyu rezervi elden çıkar. Bu susuzluğa mahkumiyet demektir. Buradaki tek tehlike de susuzluk değil. Aynı zamanda strateji ve güvenlik çerçevesinde durum bir felakettir. Projeyle 23 milyon metrekare yeşil alan yok olacak.

BİR GECE DE FAY HATTI DEĞİŞEBİLİR

– Kanal İstanbul demek kesinlikle deprem riskini tetiklemek demek. Deprem gibi bir tehlike dururken, milyonlarca insanın can kaybı kapıda beklerken bu kanalı konuşmak bile cinayet. Proje; birinci, ikinci, üçüncü deprem bölgelerinde kalıyor. 11 km mesafeden de Kuzey Anadolu Fay Hattı geçiyor. Küçükçekmece Gölü’nde üç tane sığ fay hattı var. Bilim insanları Kanal İstanbul projesinin yer altı ve yer üstü gerilmeleri ortaya çıkaracağını söylüyor.

TRAKYA’NIN SAVUNMASI İÇİN STRATEJİK İHANET PROJESİ

– Kanal İstanbul demek 8 milyonluk nüfusu bir adaya hapsetmek demek. Milyonlarca insanı deprem esnasında canını nasıl koruyacaksınız? Bu proje hem İstanbul’un güvenliği hem de Trakya’nın savunması için stratejik bir ihanet projesidir. Hakikaten bu projeye ‘Evet’ dememizi, milyonlarca insanımızın canını tehlikeye atmamızı nasıl bizden bekliyorsunuz?

EY ATANMIŞ BAKANLAR HALKI BİLGİLENDİRMEK ZORUNDASINIZ

– Ocak ayı başında iki çalıştay yapacağız, biri su çalıştayı biri de Kanal İstanbul çalıştayı. Devletin tüm kurumlarını çağıracağız. Tarihini duyuracağız. Gelmek zorundalar. Ey atanmış bakanlar! Hepiniz gelmek zorundasınız. İnsanları bilgilendirmek zorundasınız."

Kaynak:ajanslar

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'MANSUR YAVAŞ KARARI ÇIKTI' Neden Karşılar 'Atatürk-Cumhuriyet' Bu Kez Çocuğa Sordular 'Gidişat Nasıl' Ermenistan Panik 'Akıl Yitik''

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Soylu'ya Protesto: 'AKILLI OL'