A Haber Canlı Yayın 'İlber Hoca Şaştı'

12996 izlenme 12 Mayıs 2022
Reklamlar
Tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, A Haber’de sığınmacılar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

MÜLTECİYE İHTİYACIMIZ VAR YAŞLANIYORUZ
Sosyal medyada gündeme oturan Ortaylı, “Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var. Yaşlanıyoruz.” Dedi ve ekledi;

‘MÜLTECİLER SAYESİNDE YAŞLANMAYACAĞIZ’
"Yaşlanıyoruz. Dua etmeliyiz ki bünyemiz bu yaşlılığı kaldırmaya müsait. Bize kan verecek, destek verecek unsurlar var. Nasıl İsrail'i Yahudilik besliyorsa bir yerde, nasıl ABD göç ülkesi vasfını koruyorsa şüpheli ama bizi de kültürel azınlıklarımız koruyacak, çok açık. Ve biz bu asrın ortalarına kadar kendi demografimiz itibariyle genç ülke olacağı, sonradan da ihtiyarlaşmayacağız onların sayesinde. Bu önemli.”

‘KİM BAKACAK KOYUNA, KUZUYA, DANAYA’
“Hele Afganları istemeyiz falan. Kim toplayacak senin meyvelerini, koyunlarına kuzularına danalarına kim bakacak, bir insan bir şeyi bilir de konuşur. Bir köylere gidip bakın, bakalım köylüler sizin gibi mi düşünüyor adamlar hakkında. Bu gibi şımarıklıkların veya bilmeden konuşmalara şiddetle karşıyım.Ve bunlarla politika yapılmaz"
Ünlü tarihçinin ifadeleri sosyal medyada kısa sürede gündem olarak tepki çekti.

‘TÜRKİYE GÖÇ ÜLKESİ DEĞİL, NİYE BENİM VATANDAŞIM OLSUN’
Ancak İlber Ortaylı'nın Halk TV'de Mayıs ayı başında yaptığı açıklamada Ortaylı'nın "Bir takım milletlerin adamların bura ile ne ilişkisi var. Niye benim vatandaşım olsun. Türkiye göç ülkesi değil ki. Türkiye, ABD veya Uruguay değil. Öyle kurulmamış." Demişti.

Kaynak: Cumhuriyet/ gerçekgundem

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP Milletvekili 'İstifa' Erdoğan 'Evelallah Kitabını Yazdık' Cem Yılmaz isyanlarda: 'Nedir Bu Ahlaksızlık' Trabzon 'Neler Oluyor'