Aktütün Çatışması... 'NELER YAŞANDI'

666 izlenme 16 Kasım 2018
Reklamlar
Aktütün’e 13 Eylül 1992’de düzenlenen ve 22 askerimizin şehit olduğu saldırıda Şemdinli Hudut Tabur Komutanı olan emekli Albay Erdal Sarızeybek, karakolu anlattı:

 “Aktütün, PKK’nın K.Irak’taki Basyan kampına üç saatlik yürüyüş mesafesinde. Son derece stratejik bir konumu var. Teröristlerin Türkiye’ye ana geçiş istikametlerini kapatıyor. Bir tepe üzerinde ama çevresi sarp dağlarla çevrili.”

‘HUDUTTA YALNIZ KARAKOL’

Sarızeybek, “Aktütün kimsesiz, garip ve yapayalnız bir karakol. Havadan yardıma gitmek de imkansız. Çünkü havadan indirme, Mehmetçiği, teröristin uzun menzilli silahlarının açık hedefi haline getiriyor” diyor. Böylesine kritik bir noktada, bu kadar tehdide açık bir sınır karakolunu, ABD’lilerin Irak’ta kurduklarına benzer betondan bir kale haline getirmek bu kadar zor mu?

ON BEŞ Mehmetçiğin şehit olduğu Şemdinli’nin Aktütün Jandarma Sınır Karakolu’nda terörün en sıcak döneminde iki yıl tabur komutanlığı görevinde bulunan emekli Albay Erdal Sarızeybek, Aktütün’ü anlattı.

HANGİ TARİHLERDE AKTÜTÜN’DE BULUNDUNUZ?

Ben 1992 yılının Temmuz ayında Aktütün’de tabur komutanlığı görevine geldim ve 1994 yılının Ağustos ayına kadar bu görevde bulundum. Sıcak çatışmaların yaşandığı bir dönemde olağanüstü stratejik bir konuma sahip olan Aktütün’deydim. Batısında Basyan kampının, güneyinde Hakurk’un olduğu sınır üzerinde denilebilecek karakolumuzdur. Güneye doğru uzanan sırtlar üzerinde, adını aldığı mezra ile iç içedir.

İLK BASKIN NASIL OLMUŞTU?

92 yılının 30 Ağustos’ta Alan Karakolu saldırıya uğramıştı. 7 Eylül’de Turgut Özal Cumhurbaşkanı’yken gelmişti. Biz teröristin Basyan’da, Şemdinli’de olduğunu söyledik. Bu ziyaretten beş gün sonra da ilk Aktütün saldırısı gerçekleşti. Gece sızma yaptılar günün ışımasıyla birlikte roket atar, geri tepmesiz toplarla atışa başladılar. Göğüs göğüse çarpışıldı ve ciddi darbe aldılar. İlk saldırıya 400-500 kişilik bir grupla gelmişlerdi ve 87 ceset bırakmışlardı.

Son saldırıda da Dağlıca baskınındaki taktiği izlediler. Aktütün’de arazinin dönüm noktası Bayraktepe’dir yine sinsice sızıp aniden sekiz, on roket atarak çatışma şoku yaratıldığını düşünüyorum. Bununla birlikte yılan gibi sürünerek mevzilere yaklaşıp el bombasıyla can kaybımızı artırmaya yöneldiler.

AKTÜTÜN’ÜN STRATEJİK ÖNEMİNİ ANLATIR MISINIZ?

Aktütün, Şemdinli’nin batısındaki Konur vadisinin içerisindeki tek karakolumuzdur. Batısında PKK’nın Basyan kampı vardır ve burası karakola 5 kilometre uzaklıktadır, yürüyerek üç saatte gidilebilecek mesafededir. Karakol vadinin tabanında değildir, bir tepe üstündedir. Konur vadisi ve Aktütün’deki karakolun önemi PKK’nın Basyan’dan, Hakurk’a intikali, geçişi sağlayan en kısa ulaşım kanalı olmasıdır. 

Aktütün’ün güneyinde kalan Hakurk’a uzaklığı 40 kilometredir ve on saatte bu mesafe katedilebilmektedir. Aktütün ile Dağlıca arası ise yine yürüyerek on iki saattir 30 kilometrelik bir mesafe vardır.

ÇATIŞMANIN SAATLERCE SÜRDÜĞÜ BİLİNİYOR VE 15 ŞEHİT...

Aktütün kimsesiz, garip ve yapayalnız bir karakoldur. Benim görev yaptığım dönemde bu karakola yürüyerek bir saat uzaklıkta bulunan Üzümkıran köyü vardı. Bu köyün yaz kış erzağını biz sağlardık ve kadınıyla erkeğiyle hepsi silahlıydı, vatanperver bir köydü. Dağlıca ile Aktütün arasındaki tek yerleşim alanıydı. 1995 yılında bu köy boşaldıktan sonra Aktütün yalnız kaldı.

Konur Vadisi’ne havadan indirme yapmak olanaklı değildir. Berhabin ve Leylek dağı bölgelerine havadan indirme yapmak mehmetçiği, teröristin uzun menzilli silahlarının açık hedefi haline getirmektir.

ÜÇ SALDIRIDA 43’ÜN ŞEHİT VERİLDİ, AKTÜTÜN İÇİN BİR ÖNLEM YOK MU?

Siz Basyan’daki, Hakurk’taki teröristi eğer seyrederseniz, maalesef o da gelip seni vurur. Hükümetin artık terörle ilgili gerçekten etkili mücadele kararları alması gerekmektedir. Basyan kampı deyince aklınıza barakalar filan de gelmesin ormanlık alanda büyük naylonlarla üstü kapatılan alanları örgüt kendine kolaylıkla kamp haline getirmektedir.

DAĞLICA BASKINI İLE AKTÜTÜN ARASINDA BİR BENZERLİK VAR MIDIR?

Irak’taki Avaşin alanının Hakkâri’ye açılım noktasında Dağlıca karakoludur. Basyan alanının Şemdinli’ye açılım noktasında ise Aktütün karakoludur. Her iki karakol da kritik bir arazide bulunmakta olup teröristlerin Türkiye’ye ana geçiş istikametlerini kapatmaktadır. Saldırılar taktik olarak benzerdir. Sızma, ağır makineli ve bunu destekleyen bombalama izlenmiştir.

SALDIRI NASIL FARK EDİLEMEDİ?


Teröristlerin sınır geçişlerini mevzide bulunan kuvvetlerin tespit etmesi de çok zordur bir sürüngen özelliğine sahip robotik teröristlerin kaya altlarından geçişleri ve tırmanışlarıyla termal kamera gözünden kaçması doğaldır. Bu durumda sınır koruma görevi üstlenen karakollar tehdide karşı çaresiz midir, hayır, değildir. Tehdidi bulunduğu yerde yok etmek gerekir.

TÜRKİYE, PKK TERÖRÜNÜ NASIL BİTİRİR?

Otuz bin teröristi etkisiz hale getiriyorsunuz ama halâ dağlardasınız ve dağdaki terörist bitmiyor çünkü dağa çıkış sürecine siyaset dönüp bakmıyor, böylesi bir mücadeleden sonuç çıkabilir mi? 

Siyasetin ulusal çıkarları göz ardı ederek siyasi çıkarlar peşinden sürüklenmesi Türkiye’yi tehditlere açık hale getirmiştir siz ABD ile stratejik müttefikiz diyorsunuz, Barzani ve AB ile ilişkiler geliştiriyorsunuz ve teröre karşı onlarla mücadele ettiğinizi söylüyorsunuz ama bu teröristi yaratan da besleyen de büyüten de onlar ama bu söylendiğinde gerçeği görmezden geliyorsunuz, böyle mücadele olur mu?

Erdal Sarızeybek/ gazetevatan

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aynı Tas Aynı Hamam' Cübbeli' Nedir 'Tekalifi Milliye' Erdoğan Geldi 'Yasak Bitti' 'Görüntüler Düştü'