Anasayfa
16 Mart 2022 ( 6865 izlenme )

AKP MHP Bir Oldu 'Teklif Can Suyu Düşürüldü'

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak tarafından küçük esnafı zincir marketler karşısında korumak amacıyla hazırlanan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

AKP MHP BİR OLDU KANUN TEKLİFİNİ DÜŞÜRDÜLER
Zincir marketlerin haftanın bir günü kapalı kalmasını, gıda, içecek ve temizlik ürünleri dışında ürün satamamalarını ve satabilecekleri mağaza markalı ürünlerin sınırlandırılmasını öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

‘ZİNCİR MARKETLERİ KONTROL ALTINA ALIN’
Hızla tekelleşen zincir marketlerin küçük esnafa yaşama şansı bırakmadığına dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Kanun teklifimiz aslında yıllardır kanayan bir yaranın bir nebze olsun iyileştirilmesini hedefliyor. Zincir marketler hem esnafın hem imalatçının çanına ot tıkıyor, nefessiz bırakıyor. Zincir market tekeli dizginlenmeli” dedi. TBMM Genel Kurulu'nda hazırladığı kanun teklifi üzerine söz alan Budak, şöyle konuştu:

‘AKP İKTİDARINDA DEV MARKETLER KÜÇÜK ESNAFIN ÇANINA OT TIKADI’
“2002’den önce, AKP iktidarından önce zincir marketlerin sayısı çok az. Örneğin, A101’ler 2008’de kurulmaya başlanıyor, bugün en çok zincir marketin sahibi A101’ler. Peki, sayısı ne, biliyor musunuz? 11 binin üstüne çıkmış. Bir günde 3 tane şube açma hedefleri var, bir günde 3 tane şube; artık köylerde varlar yani hem esnafın hem üreticinin çanına ot tıkamış, aynı zamanda sosyal adaleti de bir şekilde bozmuş durumdalar.”

‘İŞTE KANUN, İSTERSENİZ SİZ VERİN BİZ DESTEKLEYELİM’
“Bir tarafta yok olan esnaf, öbür tarafta semiren tekelci gruplar, karteller. Bir şekilde semirmiş, en büyük ilk beş zincir marketin toplam cirosu da 210 milyar liraya ulaştı. Sayın Cumhurbaşkanı bir açıklama yapıyor. Ne zaman yapıyor? 23 Eylül 2021’de. “5 zincir market piyasayı altüst ediyor.” diye bir açıklaması var. E, peki, tedbir alın; işte kanunu getirdik, biliyoruz “hayır” diyeceksiniz; biz bunu çekelim, siz getirin, hep birlikte destekleyelim.”

AKP MHP BİR OLDU TEKLİF DÜŞÜRÜLDÜ

Küçük esnafı koruyan, Zincir marketlerin haftanın bir günü kapalı kalmasını, gıda, içecek ve temizlik ürünleri dışında ürün satamamalarını ve satabilecekleri mağaza markalı ürünlerin sınırlandırılmasını öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İşin Rengi Değişiyor 'O Kürt Değil' Gündem Değişti 'Reis Dediğin Böyle Olur' Sokak Lambası Altında... İĞNE ATSAN YERE DÜŞMEZ!.. Erdoğan 'Aksilik Olursa Hazine Var'