Anasayfa
09 Ocak 2023 ( 1613 izlenme )

AKP MHP Yapacağını Yaptı.. 'Önerge Düşürüldü'

Memur, memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yapılan yüzde 30'luk zam oranına tepkiler sürerken Meclis'te dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

‘EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINI YÜKSELTİN’
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İYİ Partili milletvekillerinin görüşülen Kanun Teklifinde düzenlenmesi amacıyla “En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine getirilmesi” hakkında önerge sundu. Önergenin gerekçesinde şöyle denildi:

‘DEVLETİN GÖREVİ BU’
*Emekli vatandaşlarımızın sorunları ekonomik hayatın sorunlarının önemli bir parçasıdır. Yaşamlarının büyük bir bölümünü çalışarak geçiren ve sonrasında emekli olma hakkını elde eden emekli vatandaşlarımızın yaşlılıklarında mutlu, huzurlu ve ekonomik açıdan refah bir standardı yakalamalarını sağlamak sosyal devletin en temel gereği olmalıdır.”

AÇLIK SINIRINDA

*Açlık sınırının 8.130 TL düzeyinde seyrettiği bir ülke ekonomisi koşullarında emeklilerimizin kendilerine reva görülen 5.500 TL maaş ile hayatlarını asgari seviyede devam ettirmeleri mümkün görünmemektedir. Bu amaçla önergemiz ile en düşük emekli maaşının en düşük ücret olarak kabul edilen asgari ücrete eşit olması amaçlanmaktadır.”

AKP VE MHP’DEN RET
İYİ Parti’nin önergesi AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi.

YÜZDE 30 ZAM YAPILMIŞTI
2022 yılı enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından memur, memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşları da belli olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında zam oranını önce yüzde 25 olarak duyurmuş gelen tepkilerin ardındansa zam oranını yüzde 30’a çıkardıklarını açıklamıştı.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Köprü Atıldı 'Vazgeç' İmzalar Atıldı 'AKP Gidici' Başkan 'Gittim Ama Öyle Gitmedim' AKP Sallanıyor 'Peş Peşe Paylaşım'