İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçeyle başvurarak, İYİ Parti lideri Meral Akşener hakkında gizli olarak 4 yıldır ‘FETÖ’ soruşturması yapıldığını açıkladı. Hakimler ve Savcılar Kurulu’na başvuru yapılmasına rağmen bugüne kadar yapılan soruşturma hakkında bilgi alamadıklarını duyurdu.

‘DÖRT YILDIR SORUŞTURMA YAPILIYOR’
Poyraz “soruşturmanın Anakara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından; 2016 yılında başlatıldığını, 3 yıl boyunca hiçbir tebligat ve bilgilendirme yapılmamadığını,3 yılın sonunda 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sürecinde apar topar “Gizlilik Kararı” alındığını ve 1 yılı aşkın süredir ‘Gizlilik Kararı’nın devam ettirildiğini” yazılı olarak bildirdi.

‘DÖRT YILDIR CEVAP DAHİ VERİLMİYOR’
Poyraz “ Sayın Meral AKŞENER’in; “Gizlilik Kararı” kaldırılsın, kamuoyundan gizleyeceğim, çekineceğim bir husus yoktur talepli başvurularına cevap dahi verilmediğini’ açıkladı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak başvuru yapan Uğur Poyraz, gizlilik kararının kaldırılmasını, dosya içeriğinin açıklanması talep etti;

‘AÇIN DOSYAYI KAMUOYU BİLSİN’

“Müvekkilim Sayın Meral AKŞENER, yerli ve milli ise 4 yıldır bu soruşturmayı yapanların, bekletenlerin, sündürenlerin, sulandıranların, siyasete malzeme olmasına sebebiyet verenlerin yerli ve milli olup olmadıklarının tespiti için; Sayın Meral AKŞENER’in derhal, özenle ve önemle ifadesinin alınmasına, Soruşturma dosyasına keyfi olarak gizem yaratmak için konulan “Gizlilik Kararının” kaldırılmasına, Kaldırılacak “Gizlilik Kararı” sonrasında dosyanın aleniyeti ile birlikte; Soruşturma Savcısının ve ilgili kolluk birimlerinin 4 yıldır ne yaptığı ya da ne yapmadıklarının, ne kadar yerli ve milli olduklarının kamuoyu ile paylaşılmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz. 10.08.2020 “

ASIL HESAP ERDOĞAN'DA
Erdoğan, 24 Mart 2014 yılında Trabzon’da yaptığı konuşmada ‘Ne İstediler de vermedik’ çıkışı ile gündeme gelmişti. Erdoğan yaptığı konuşmada yine Gülen’i kastederek; “Geçenlerde benimle ilgili ‘Bu uzun bize çok hainlik yaptı’ dedi. Nasıl hainlik yaptıysak. 17 üniversite kurmak için geldiler, hepsini onadım. Bu muydu hainlik? Bu ne vicdandır be. Okullar için yer istedi, verdik. Uluslararası camiada davet ettiler, devlet hükümet başkanlarına bunları refere ettik. Olimpiyat dediler, her türlü desteği verdik. Ne nankörlük bu ya? Ne istediniz de vermedik, ne isteniz de alamadınız?” ifadelerini kullanmıştı.

‘VERİLECEK BİR HESABIM VAR AMA MİLLETİM BENİ AFETTSİN’
03.08.2016 tarihinde Olağanüstü Din Şurası'nda konuşan Erdoğan, FETÖ’ye daha önce destek olduklarını itiraf ederek; ‘Ben de katılmadığım pek çok yönleri olmasına rağmen asgari müştereklerde buluşabildiğimiz zannıyla her kesim gibi bunlara yardımcı oldum. Rabbim de milletim de bizi affetsin” dedi.‘

FETÖ BİZİM ZAMANIMIZDA BÜYÜDÜ’
24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde çıktığı bir TV kanalında FETÖ ile ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan “FETÖ'nün bizim zamanımızda büyüdüğü şeyini reddetmem. Doğrudur, doğrudur. Aldatıldık” dedi.

KUMPASLARA DESTEK VERMİŞTİ: ‘O DAVALARIN SAVCISIYIM’
FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpasları Cemaat-AKP ortaklığının sürdüğü günlerde kurulmuştu. O dönem davaların savcısı olduğu söyleyen Erdoğan; “Millet adına savcıyım. Milletimiz bunu yakından takip ediyor, değerlendirmesini de buna göre yapıyor. Çünkü kim kimlerin avukatlığına soyunmuş bunlar çok önemli. Biz kendimize hiçbir vasıf tayin etmemişken bize de savcılık görevini sağ olsun onlar veriyor. Bu da güzel bir şey. Niye savcı millet adına vardır, iddia makamı millet adına ordadır, biz de millet adına evet hakkı aramanın hakkı savunmanın gayreti içindeyiz, eğer bu anlamda savcılık ise evet savcıyım” ifadelerini kullanmıştı.

‘GÜLEN’İ TÜRKİYE’YE ÇAĞIRMIŞTI: GURBET HASRETTİR’
15 Şubat 2012’de 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapanış töreninin yapıldığı TT Arena Stadyumu'nda konuşan dönemin Başbakanı Erdoğan, FETÖ lideri Fethullah Gülen'i Türkiye'ye çağırmış; "Gurbet hasrettir. Hasret bedeli çok ağırdır, faturası çok ağırdır. Diyoruz ki, bu sıla hasreti artık bitmelidir, bitsin istiyoruz. Doğrusu ben şu andaki tavrınızla hep birlikte bu hasretin bitmesini istediğinizi anlıyorum. Öyleyse bitsin bu hasret diyelim " demişti.

Kaynak: Ajanslar

Akşener 'Gizli Soruşturma'