Anasayfa
23 Ocak 2020 ( 1070 izlenme )

Albayrak: 'İnce Ayar Geliyor'

2019 Değerlendirme Toplantısı'nda akademisyen ve basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Albayrak "2020’de çok daha fazla değişim hamlesi göreceğiz" dedi; 'ince ayar yapılacağı' mesajı verdi.

‘İNCE AYAR GELİYOR’

" Zorunlu karşılık özelinde çok dinamik bir 2020 olacak. 2020 ince ayarın yapıldığı yıl olacak” ifadesini kullanan Albayrak, 2020'nin tek haneli enflasyonun görüldüğü yıl olacağını belirtti. Toplantıda Albayrak'ın öne çıkan diğer mesajları şu şekilde:

‘İNCE AYAR YAPACAĞIZ’

- Türkiye'nin kuru 'şu veya bu demek' bence doğru değil. Ben hep şunu ifade etmeye çalışıyorum; Türk Lirası rekabetçi bir kur olmalı. Zorunlu karşılık özelinde çok dinamik bir 2020 olacak. 2020 ince ayarın yapıldığı yıl olacak.”

‘YABANCI SERMEYE İÇİN KAZAN KAZAN POLİTİKASI’

- Türkiye artık yüzde 10 cari açık veren bir ülke olmayacak. 2019 enflasyonun dizginlenmesi açısından kritik bir yıldı. 2020 tek haneli enflasyonu gördüğümüz yıl olacak. Doğrudan yabancı sermaye girişi uzun yıllardır bir sistematiğe oturdu, 2019'u 10-15 milyar dolar ile kapattık. Yabancı yatırımı için 2020 ve sonrasında daha cazip bir ülke olacağız. Doğrudan yabancı sermaye girişi açısından kazan kazan bir ilişki bize göre daha sağlıklı, Türkiye'ye gelen, inanan yatırımcı kazanıyor.”

‘BANKACILIK SİSTEMİNE YAKIN MARKAJ’

Bakan Albayrak, bankalar ve bankacılık uygulamalarıyla ilgili her şeyi sıkı sıkı takip edeceklerini vurguladı. Kamu bankalarının bu dönemde reel sektöre kredi kullandırmada çok aktif rol aldıklarına dikkat çeken Bakan Albayrak, “Kamu bankalarının birinci fonksiyonu kâr değil. Tabii ki bu zarar etmeleri anlamına gelmiyor. Kamu bankaları bu dönemde çok takdir topluyor. Allah’tan Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde kamu bankalarının özelleştirmesine izin vermedi” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TÜRK İŞ ADAMINA 'CASUSLUK' SUÇLAMASI ! AKP MHP HDP... 'KRİTİK ÖNERGE DÜŞÜRÜLDÜ!.. Gübretaş'da %80 ZAM!.. AKP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI İSTİFA ETTİ!..