ALBAYRAK: 'TRUMP'UN HEM ÜLKEMİZE HEM CUMHURBAŞKANIMIZA MUHABBETİ VAR'

CNN Türk’te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıklamalarda bulundu. Albayrak 'Trump’ın hem ülkemize hem Cumhurbaşkanımıza duyduğu muhabbetten ötürü olduğunu düşünüyorum" dedi. 

ERDOĞAN ‘ABD TERÖR ÖRGÜTLERİNE SİLAH GÖNDERİYOR, BUNU KİMSE YUTMAZ’ DEMİŞTİ

AK Parti Elazığ 6. Olağan İl Kongresi öncesinde Fırat Üniversitesi Çok Amaçlı Spor Salonu önünde toplanan vatandaşlara hitap eden Erdoğan, Amerika'nın Suriye'ye 4 bin 900 TIR silah gönderdiğini söylemiş ve ABD’yi şöyle suçlamıştı;

‘ABD PYD/YPG/PKK’YA 4 BİN 900 TIR SİLAH GÖNDERDİ, BUNU KİMSE YUTMAZ’

"Sadece 2017 yılı boyunca, Türkiye şunu adım adım takip ediyor, Suriye'de terör örgütüne Amerika'nın göndermiş olduğu silah sayısı ne biliyor musunuz? 4 bin 900 TIR. Bunları biz biliyoruz, böyle müttefiklik olmaz, böyle stratejik dayanışma olmaz. Sen PYD'ye, sen gideceksin YPG'ye bu silahları vereceksin, ondan sonra da bize 'Biz sizinle stratejik ortağız' diyeceksin, bunu kimse yutmaz” demişti. .

SOYLU 'KANDİL'İ YÖNETEN AMERİKADIR' DEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhur İttifakı Silivri Belediye Başkan Adayı Volkan Yılmaz'a destek için ilçedeki seçim çalışmaları sırasında düzenlenen mitingde "Bu ülkede yıllardan beri birilerinin tezgahıyla, kimseden çekinmiyorum söylüyorum Kandil'i yöneten Amerika'dır, Kandil'i yöneten Avrupa'daki başkalarıdır" demişti.

Albayrak'ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

‘KAZAN-KAZAN SİYASETİ YAPIYORUZ’
“ABD ziyareti IMF toplantıları çerçevesinde yoğun bir takvim içindeki bir seyahatti. Farklı farklı görüşmelerimiz oldu. Tek bir ABD yok. Türkiye’ye olumlu düşünen de olumsuz düşünen paydaşlar da var. Kazan-kazan ilişkisini nasıl daha ileriye taşırız. Bu önemli.”

‘TRUMP’UN ERDOĞAN’A MUHABBETİ VAR’

“ Ben burada üzerime alınmadığım; Trump’ın hem ülkemize hem Cumhurbaşkanımıza duyduğu muhabbetten ötürü olduğunu düşünüyorum. Çok pozitif bir görüşme oldu. Tek yapı yok, farklı farklı yapısı var. İyi niyetli bir bakış ortaya koydu. Ortada bir irade var. Toplantının ardından görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye geldiğimizde gerekli mesajları Cumhurbaşkanımıza ilettim. İletişim ve diyalog kapısı her zaman açık olmak durumunda. Yapıcı, umutlu, olumlu bir görüşme oldu.”

'TEMMUZ AYINDA TRUMP TÜRKİYE'YE GELEBİLİR'

“ Telefon görüşmesinde sıcak bir şekilde Avrupa turunun peşine ekleyebiliriz diye düşündük ama kısa olur dedik, Temmuz ayı görüşüldü. Tarih konusunda görüşmeler devam ediyor. Temmuz'da gerçekleşme ihtimali yüksek. Türkiye’ye geleceğini ifade ediyordu, ancak şu an tarih konuşuluyor” dedi.

ALBAYRAK TRUMP’U MAKAMINDA ZİYARET ETMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile Başkent Washington'da bir araya gelmiş ve Albayrak yaptığı ilk açıklamada "Washington'da ABD Başkanı Donald Trump tarafından kabul edildik. Kendilerine Cumhurbaşkanımızın selam ve mesajlarını ilettik." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Ajanslar

ALAYI TERS KÖŞE: 'BİZE MUHABBETİ VAR, YAKINDA GELECEK'