Alman haber ajansı Deutsche Welle (DW) dün yaptığı masa başı haberde Türkiye'nin faili meçhul cinayetler ile yüzleşemediğini, yüzlerce dosyanın örtbas edildiğini ileri süren bir metin yayınladı. 

DW Türkiye ofisi tarafından “Türkiye 'faili meçhul' ile yüzleşemiyor" başlığıyla yayınlanan haberde önemli iddialara yer veriliyor.

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLERİN DOSYALARI TOZLU RAFLARDA
Türkiye'nin gerek siyasal gerek toplumsal yapısı yıllar içinde önemli değişim ve dönüşümlerden geçse de, değişmeyen tek şey "faili meçhul cinayetler"in akıbeti oluyor. 2 Nisan 1948 yılında Kırklareli’de öldürülen yazar Sabahattin Ali’den 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’da öldürülen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’ye kadar, Cumhuriyet tarihi boyunca işlenen yüzlerce faili meçhul cinayet dosyası, devletin tozlu raflarında çürümeye terkedilmiş durumda.

DEVLETİN ÇÖZME İRADESİ YOK
DW Türkçe'ye konuşan hukukçulara göre, yakın gelecekte de faili meçhul cinayetler üzerindeki sis perdesinin kaldırılması pek olası değil. Hukukçular, "Devletin adli ve kolluk güçleri, faili meçhul cinayetleri çözme iradesi göstermiyor" görüşünde(DW Türkçe, 28 Kasım 2018).

SARIZEYBEK: "ASKERLERİMİZİN KATİLLERİ FAİLİ MEÇHUL AMA KİMSE SÖYLEMİYOR"
Uzun yıllar terörle mücadele eden emekli Albay Erdal Sarızeybek, Alman ajansında yayınlanan bu haber üzerine çok çarpıcı bir gerçeği açığa çıkardı. Sarızeybek ‘hangi ajans olursa olsun, hepsi ağız birliği etmişçesine sivil ölümleri, gündeme taşıyor ama 10 binden fazla askerimizin katlinin faili meçhul olarak dosyaların girdiğini ve bu dosyalarında hala çözülemediği kimse söylemiyor’ dedi. Sarızeybek’in açıklamaları şöyle;

74 ASKERİMİZİN KATİLİ OSMAN ÖCALAN AMA DOSYASI FAİLİ MEÇHUL

“Türkiye’de terörist eylemlerin doruğa ulaştığı yıllar 1992 ve sonrasıdır. Bu dönemde binlerce faili meçhul cinayet işlenmiş olmasına karşın bugüne kadar bu olayların üzerine gidilmemiş, ne faillerin kimliği belirlenmiş ne de belli olanı yakalanmıştır. Bu trajedinin en çarpıcı örneği terörist Osman Öcalan’ın durumudur. 74 askerimizin katili olan ve Barzani himayesinde Irak’ta fırıncılık yaptığı medyaya yansıyan bu hainin yakalanması ve yargılanması için yetkililer nedense harekete geçmemektedir”.

“ Faili meçhul cinayet demek; bir suçun kim tarafından işlediğinin belli olmaması demektir. Sadece 1992 yılında 496, 93 yılında 538, 1994 yılında ise tam 867 faili belli olmayan cinayet Güneydoğuda işlenmiş olup askerlerimiz şehit edilmiştir, ama katillerin kimliği hala belli değildir”.

Alman Ajansı yazdı!.. ''Örtbas'