Anasayfa
12 Mart 2020 ( 77 izlenme )

Almanya Tetikte!..

Almanya’da koronavirüs tespit edilen vaka sayısı ise 2078’e ulaştı. Böylece dünden bu yana tespit edilen vaka sayısı 520 arttı. Biri Mısır’da olmak üzere şimdiye kadar beş Alman yaşamını yitirdi.

CAN KAYBI
Geçen Pazar günü bir Alman, Mısır’da tatil yaptığı sırada yaşamını yitirmişti. Hafta başından bu yana ise Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde üç kişinin öldüğü açıklanmıştı. Bugünkü ölüm haberi ise Baden Württenberg eyaletinden geldi. Yapılan açıklamada Stuttagrat kentinde 67 yaşında bir kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

YENİ TEDBİRLER
Virüsten etkilenenlerin ve ölenlerin sayısının artması alınan önlemlerin somutlaşması ve hızlandırılmasına neden oldu. Önlemler sadece virüsten korunmayı içermiyor, salgın hastalığın ekonomide yaratacağı olumsuz etkinin azaltılması amacıyla da planlar yapılıyor. Ancak gelişmelerin dinamizmi bu planların yaşama geçirilmesini zorlaştırıyor.

CDU KURULTAYI ERTELENDİ, TEDBİRLER SIKILAŞTIRILIYOR
Öte yandan Corona virüsünden etkilenenlerin sayısını frenleyebilmek için alınan önlemler her geçen gün artıyor. Hrıstiyan Demokrat Parti (CDU) kurultayı ertelendi. 25 Nisan'da yapılması planlanan olağanüstü kurultayda, görevinden ayrılan Annegret Kramp-Karrenbauer'in yerine geçecek isim belirlenecekti. Kurultaya 1001 delegenin katılacağı açıklanmıştı. Almanya'da bin kişinin üstündeki tüm etkinler yasaklanmış durumda. CDU kurultayının ne zaman yapılabileceği konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

OKULLARIN KAPATILMASI GÜNDEMDE
Spor karşılaşmalarının iptali veya seyircisiz oynanması kararına paralel, ülke çapında bin kişiden fazla katılımcısı olan tüm etkinlikler yasaklandı. Birçok eyalette okulların kapatılması gündemde. Ülkenin en büyük iki kenti olan Berlin ve Kamöbug’da üniversitelerin yaz tatilinin başlangıcı 30 Mart’tan 20 Nisan’a ertelendi.

DOKTORA GİTMEDEN RAPOR
Korona tehlikesi nedeniyle, vatandaşlara doktora gitmeden rapor alma imkanı tanındı. Üst solunum yolları şikayeti bulunanlar, doktorlarını arayarak, doktora hiç gitmeden 7 güne kadar rapor alabilecekler. Bu durum ilk etapta dört hafta geçerli olacak.

ZİRVELER İPTAL
Bu arada Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in bu hafta katılmayı planladığı tüm toplantıları iptal ettiği öğrenildi. Bu kapsamda, Steinmeier’in Estonya, Finlandiya ve Slovenya cumhurbaşkanlarıyla hafta sonunda Berlin’de planlanan dörtlü zirve de iptal edildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yanı sıra, Federal Meclis’in bulunduğu ünlü Reichstag Binası ziyarete kapandı. Hatta liberal parti FDP’den bir milletvekilinde Corona tespit edilmesinden sonra meclisteki oturumların da iptalinin konuşulduğu haber verildi.

MERKEL’E TEPKİ
Bu arada Alman medyasında yapılan bazı yorumlarda, Başbakan Angela Merkel'in aşı ve tedavi imkanı bulunmadığında nüfusun yüzde 60 ila 70’ine Corona virüsü bulaşabileceği yönündeki ifadesine eleştiriler geldi. Yorumcular, Merkel’in paniğe neden olduğunu ve şu an için virüsün gidişatı konusunda kimsenin kesin bilgisi olmadığını vurgularken, hastalığının yayılışının ülkeden ülkeye değişik bir grafik çizdiğine de dikkat çekildi. Nitekim Almanya'daki Corona vakalarında ölüm oranı yüzde 0,19 iken, İtalya'daki vakalardaki ölümler yüzde 6,63 ile 35 kat daha fazla durumda.

Uzmanlar, İtalya'daki sağlık harcamalarının azalması ve hastanelerdeki yatak kapasitelerinin düşmesi gibi nedenlerle ülkenin sağlık sisteminin salgın yükünü taşıyamadığını, Almanya’nın sağlık sisteminin ise daha sağlam ve dayanıklı olduğunu iddia ediyor.

Kaynak: VOA

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'İşler Nasıl diye Sordular... Ardı Ardına 'Tweet Yağmuru' BRÜKSEL KARIŞTI... Cumhuriyet'ten bir yıl sonra... 'NASTURİ İSYANI'