Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 84'üncü yılında binlerce kişi, Anıtkabir'i ziyaret etti. Nöbet değişimi sırasında askerlerin yaptığı seremoni de ilgiyle izlendi.

ANITKABİR’E AKIN
Atatürk, ölümünün 84’üncü yıl dönümünde tüm Türkiye’de anıldı. Ankara’da Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla hayat durdu. Cadde ve sokaklarda siren sesini duyan vatandaşlar saygı duruşunda bulundu. Trafikte de sürücüler durup, araçlarından inerek saygı duruşuna katıldı.

TÜRK MİLLETİ ATA’NIN HUZURUNDA
Anıtkabir devlet erkanının katıldığı anma töreninin ardından ziyarete açıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce kişi, Türk bayrakları ve çiçeklerle Atatürk’ün kabrini ziyaret etti. Bazı kişiler, mozole önünde dua etti ve saygı duruşunda bulundu. Nöbet değişimi sırasında askerlerin yaptığı seremoni de ilgiyle izlendi. Anıtkabir’deki hoparlörlerden ise Atatürk’ün 10’uncu Yıl Nutku’nun ses kaydı verildi.

ONBİNLERCE İNSAN AKIN AKIN
Öte yanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 84 yıl önce ebediyete intikal ettiği Dolmabahçe Sarayı bu yıl da vatandaşların akınına uğradı. Sarayın bahçesinde ve çevresinde sabahın erken saatlerinden itibaren büyük bir kalabalık oluştu. Saat 09.05'i gösterdiğinde sarayı çevresinde toplananlar saygı duruşuna geçti. Ata'nın hayata gözlerini yumduğu odayı ziyarette ise duygu dolu anlar yaşandı...

ATA’MIZI ZİYARET
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında, Dolmabahçe Sarayı’nda vatandaşlar tarafından anılıyor. Sabah erken saatlerden itibaren Dolmabahçe’ye akın eden kalabalık saray çevresi ve bahçesinde büyük bir kalabalık oluşturdu. Atatürk’ün 84 yıl önce hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı’ndaki 71 numaralı odada ise resmi törenin ardından vatandaşların ziyaretine açıldı. Oda önünde uzun kuyruklar oluştu.

BÜYÜK DUYGU SELİ

Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de yaşamını yitirdiği Türk bayrağı örtülü yatağının iki yanında iki polis memuru saygı nöbeti tuttu. Sırayla içeri alınan genç, yaşlı, çocuk binlerce vatandaş Ata’nın yatağına karanfil bırakıp saygı duruşunda bulundu. ziyaretler sırasında hüzün dolu anlar yaşandı. Kimi vatandaşlar Atatürk’ün yatağının önünde dua okurken kimileri de fotoğraf ve video çekti. Ziyaret sırasında bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Anıtkabir 'Türkiye Akın Akın '