Anasayfa
08 Ekim 2020 ( 5742 izlenme )

Ankara Kulis 'Yeni Başkan'

AKP'nin 2021 yılında yapılacak kongresi öncesinde kulislerde dikkat çeken detaylar konuşuluyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP Genel Başkanlığını damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a bırakacağı ifade ediliyor. Gazeteci Murat Yetkin'in bugünkü yazısında değindiği görüşlerinin ilgili bölümü şöyle:

‘BİRER BİRER GİDİYORLAR’
“Erdoğan 2014’ten bu yana sırasıyla Abdullah Gül’ün tasfiyesini Ahmet Davutoğlu’na, Davutoğlu’nun tasfiyesini de Binali Yıldırım’a yaptırdı. Ardından Yıldırım’ın başbakanlığını da Bahçeli ile anlaşıp bir yıl erken kaldırarak Yıldırım’ı kenara çekti. Bülent Arınç ise Beştepe’de enterne vaziyette sayılabilir. Erdoğan’ın etrafındaki aktif kadrolardan siyasete gözünü Erdoğan’dan önce açmış kimsenin kalmadığı görülüyor.”

‘AKP’NİN BAŞINA DAMAT ALBAYRAK GEÇEBİLİR’
“Bu koşullar altında 2021’de gidilmesi beklenen AK Parti Genel Kurulunda, o zamana kadar kalacaksa, Albayrak’ı sembolik parti başkanı yaparak hem “partili cumhurbaşkanı” yükünü bırakmış olmak, hem de ekonomiyi daha güven duyulacak bir isme bırakmayı düşünebilir Erdoğan. Öte yandan bu durum aile işlerinin devlet işlerinden sonra parti işleriyle de iç içe geçmesi demek.”

‘SOYLU KURTULMUŞ AKAR ŞENTOP’
“Bu durumun AK Parti'de kendi siyasi tabanı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ya da şu anda askeri diplomasinin fiili icracısı Hulusi Akar’ı ne kadar ne kadar memnun edeceğini kestirmek kolay değil. Ya da mevcut yapıda Erdoğan, Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile nispeten sorunsuz çalışan Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u. Ama her halükârda AK Partinin 2021 kongresiyle artık siyasi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şahsi bağlılığa indirgeme ihtimali oldukça yüksek. “

‘‘YENİ TARTIŞMALAR KAPIDA’
“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi “parti devleti” eleştirilerini tetiklemişti, adalet, kalkınma ve parti sorunları ortadayken gidilen 2021 AK Parti kongresi de “şahıs” ya da “lider partisi” tartışmalarını tetikleyebilir.”

Kaynak: Yeniçağ/ Gunboyu

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Şenlik Başlıyor 'Hareket Güzel' Almanya Büyükelçilik Tepki 'Yeni Şafak Asılsız' İstanbul'da SON DURUM!.. Ekmek Aslanın Ağzında: 'YÜZDE 40'