Anasayfa
13 Mayıs 2022 ( 3045 izlenme )

Arınç İşi Buldu 'AKP Veryansın'

Sosyal medyadan paylaşım yapan TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, adalet sistemine yönelik eleştirilerde bulundu.

‘DÜN ÖYLE BUGÜN BÖYLE’
Eski TBMM Başkanı ve eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, "Dünün mağdurlarının mağrur ifadelerle yaşanan hukuksuzluklara gözünü yumması kamu vicdanını yaralamaktadır" ifadelerini kullandı. Arınç, şunları söyledi:

‘ÖNCE ADALET’
*Milletimizin ivedilikle ihtiyaç duyduğu şey; adaletin günlük siyasi çekişmelere konu edilmesinden kurtarılarak yeniden sağlam temellere oturtulmasıdır. Eğer ülkemizde bir beka problemi söz konusu ise problemin kaynağı milletimizin bu ihtiyacında aranmalıdır.

‘KAMU VİCDANI YARALI’

*Bir dönem çeşitli vesayet odaklarının etkisi altındaki yargı tarafından mağdur edilen bizlerin hikayeleri hafızalarda tazeliğini korurken, dünün mağdurlarının mağrur ifadelerle yaşanan hukuksuzluklara gözünü yumması kamu vicdanını yaralamaktadır.”

‘İKTİDAR HOŞLANMASA DA FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ BU’
*Beyan edilen fikirler beyan eden kişinin dışındaki toplumsal kesimlerin, siyasi iradenin hoşuna gitmese dahi ifade özgürlüğünün kısıtlanamayacağı da geçmişteki birçok AİHM, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarıyla içtihat haline gelmiştir.”

‘SAYGI VE HOŞGÖRÜ LAZIM’

*İfade özgürlüğü; Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve anayasamız tarafından güvence altına alınmıştır. Demokrasinin tekâmülü ve bir toplumun olgunlaşması ancak bu hürriyete gösterdiği saygı ve hoşgörü oranında mümkündür.”

‘ADALETİ TECELLİ ETTİRİN’

*Yasama ve yürütmenin yanında üçüncü erk olarak yer alan yargının en temel görevi; hiçbir tesir altında kalmadan, bağımsızlık ve tarafsızlık prensibine yaslanarak, milletimizin vicdan terazisine uygun kararlara imza atarak adaleti hayata geçirmektir.”

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Küçük 'Saftan Çıktı' Macron YAPACAĞINI YAPTI!.. İş Çözüldü 'Tarpol Geliyor' 'Saray'daki Tarikat'