Anasayfa
25 Nisan 2019 ( 5069 izlenme )

Aslan: 'SİNYALLER İYİ DEĞİL'

ABD'nin İran petrolü ambargosunu değerlendiren Prof. Dr. Murat Aslan, yaz aylarında brent petrol fiyatının 80 doları aşacağını öngördü. Petrol ithalatçısı ülkelerin enerji maliyetlerinin artacağını kaydeden Aslan, "Türkiye'nin de önümüzdeki dönemde biraz morali bozulacak" ifadelerini kullandı.

ABD, İran’a yönelik Kasım 2018'de başlayan petrol ambargosunda, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye tanıdığı 6 aylık muafiyeti uzatmama kararı aldı. İran'dan petrol ithal eden bu ülkelere tanınan süre 2 Mayıs'ta doluyordu. Söz konusu ülkeler Türkiye, Çin, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Hindistan, İtalya ve Yunanistan.

PETROL FİYATLARI ARTIYOR

ABD, İran'ın uluslararası enerji piyasasında devreden çıkarılmasının ardından oluşacak petrol arzı açığının giderilmesi için ise Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni işaret etti. Amerika'nın muafiyet kararının ardından petrol fiyatları tırmanışa geçti.

ABD'nin resmi kanallardan petrol ihracatının önüne geçmeye çalıştığını belirten Prof. Dr. Murat Aslan, İran'ın geçen yıl 2.5 milyon varil düzeyinde olan petrol ihracatının yaptırımların etkisiyle 1.3 milyon varil bandına çekildiği bilgisini verdi.

'İRAN'DA MİLLİ GELİR DÜŞTÜKÇE TÜRK MALLARINA TALEP AZALIYOR'

İktisatçı Prof. Dr. Murat Aslan, İran ekonomisi ve halkı için olumsuz etkileri olan ambargonun, Türkiye ekonomisine negatif yansımasına da dikkat çekti. İran'da milli gelir düştükçe halkın Türk mallarına olan talebinin de azalacağını kaydeden Aslan, Türkiye'nin ihracatının ve turizmdeki İranlı payının gerilediğinin altını çizdi;

‘TÜRKİYE EKONOMİSİ OLUMSUZ ETKİLENECEK’

"8-9 aydır Türkiye'nin İran'a ihracatında da hem miktarsal hem de parasal olarak azalma olduğunu görüyoruz. 2018'de 3.5-4 milyar dolar düzeyinde olan yıllık ihracat rakamı 2.5 milyar dolara düştü. Bu yaklaşık 35-40'lık bir azalmaya işaret ediyor. İran'dan gelen turist sayısı da geçtiğimiz yıllarda 2.5 milyon bandındaydı bu sene 1.7 milyona gerilediğini görüyoruz. Yani birçok parametreyi alt alta koyduğumuzda İran'a uygulanan yaptırımların Türkiye ekonomisini de ciddi şekilde olumsuz etkilediğini gözlemleyebiliyoruz." Diyerek önümüzdeki sürecin olumsuz etkilerine dikkat çekti.

'PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ TÜRKİYE'NİN MORALİNİ BOZACAK GİBİ'

Prof. Dr. Murat Aslan, İran petrolüne yönelik ambargonun fiyatlar üzerindeki etkisinin de süreceğinin altını çizdi.Aslan, yaz aylarında brent petrol fiyatlarının 80 doları aşacağı görüşünde. Bu da Türkiye gibi ithalatçı ülkelerin enerji maliyetlerini artıracak.

 Asya ülkeleri ve Türkiye gibi petrol ithalatçısı ülkeler için bunun çok arzu edilir bir durum olmadığını kaydeden Aslan, bölgedeki gerek siyasi gerekse enerji temelli gelişmelerin Türkiye ekonomisine doğrudan ve dolaylı maliyetleri olduğunu söyledi; "Petrol fiyatlarındaki artış, Türkiye'nin de önümüzdeki dönemde biraz moralini bozacak gibi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik News

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MHP'li Başkana '450 BİNLİK ARAÇ' Soylu Çarığı giydi... Vatandaştan Dört Köşe Tepki!.. 'MEDYADA HİÇBİR ŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL' 'UÇUK MAAŞ MECLİS'te'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bakanlıktan Uyarı: 'Bu İlacı Kullanmayın'