Asmalı Konuştu 'MÜSİAD Uçuyor'

3054 izlenme 10 Mayıs 2022
Reklamlar
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, enflasyon rakamlarını, asgari ücreti ve işsizlik konularını değerlendirdi.

MÜSİAD: ‘ÇALIŞMAK İSTEYEN HERKESE İŞ VAR’
Bloomberg HT yayınında konuşan Asmalı, Türkiye’de çalışmak isteyen herkese iş olduğunu aktararak, “Bizim üyelerimizden gelen duyumlarınız var. Çok eleman arayan ama bulamayan var. Maalesef Türkiye’de iş beğenmeme gibi bir durum var. Emek yoğun işlerde çalışmak istenmiyor. İnsanlar ağır işlerde, emek yoğun işlerde çalışmak istemiyor. Çalışsa da verimli olmuyor. Yabancı uyruklu işçiler bu işlerde daha fazla çalışıyor” ifadelerini kullandı.

TÜİK: 3 MİLYON 894 BİN KİŞİ İŞSİZ’
Öte yanda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı işsizlik verilerini açıkladı. TÜİK’in Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu.
İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık artış ile yüzde 11,5 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 10,3 iken kadınlarda yüzde 13,9 olarak tahmin edildi.

İSTİHDAM EDİLENLERİN SAYISI DÜŞTÜ

İstihdam edilenlerin sayısı 2022 yılı mart ayında bir önceki aya göre 59 bin kişi azalarak 29 milyon 956 bin kişi, istihdam oranı ise 0,2 puanlık azalış ile yüzde 46,5 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 64,4 iken kadınlarda yüzde 29,0 olarak gerçekleşti.

GENÇ İŞSİZLİĞİ ARTTI
1524 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,5 puanlık artış ile yüzde 21,2 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 19,1, kadınlarda ise yüzde 25,2 olarak tahmin edildi.

GENİŞ TANIMLI İŞSİZLİK DE ARTTI

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2022 yılı mart ayında bir önceki aya göre 0,6 puan artarak yüzde 22,7 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 15,7 iken potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 18,8 olarak tahmin edildi.

Kaynak: Ajanslar/ Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Bir Numara O' dedi..'Ortalık Yanıyor' Yılman Gezici.. 'Defter Açıldı Ekran Karıştı! Fatih Portakal:. 'BU İNSANLARI KİM DUYACAK' Gerekçe Açıklandı 'Zarar Ağır, Sınır Üst, İyi Hal Yok'