Anasayfa
05 Aralık 2018 ( 1680 izlenme )

AYM AÇIKLADI... 'ORTALIK KARIŞTI'

41 canın gittiği Pamukova tren kazasında, dönemin TCDD Genel Müdürü ve bugünün AKP Milletvekili Süleyman Karaman hakkında yürütülen soruşturma dosyası ortadan kayboldu. Soruşturmanın akıbeti, kazada annelerini kaybeden Burcu ve Yücel Demirkaya’nın AYM'ye yaptığı başvuru sırasında ortaya çıktı. 

41 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde 22 Temmuz 2004'de meydana gelen kazada 41 kişi ölmüş, 90 kişi yaralanmıştı. Kazanın sorumluluğu 2 makinistin üzerine kalmış ve makinistler, 1-3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmıştı.

YAŞAM HAKLARI İHLAL EDİLDİ


Tren kazasında annelerini kaybeden iki kardeş, 14 yıl süren yargılamanın halen bitirilmediği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunarak 20'şer bin lira manevi tazminat talebinde bulundu. Başvuruyu değerlendiren AYM, uzun süren yargılama nedeniyle “yaşam hakkı ihlal edildiğine'' hükmetti.

Davanın, halen Yargıtay'da temyiz aşamasında olduğu vurgulanan kararda, devletin sorumluların belirlenmesi için etkili bir resmi soruşturma yapması ve bunu makul sürede tamamlaması gerektiği belirtildi. Kararda ‘'Anayasa'da güvence altına alınan yaşam hakkı boyutu ihlal edilmiştir'' denildi ve başvuruculara toplam 30 bin lira tazminat ödenmesine de hükmedildi.

DOSYA BULUNAMADI

Kararda, Kazayla ilgili dönemin TCDD Genel Müdürü ve bugünün AKP Milletvekili Süleyman Karaman’ın da aralarında olduğu “TCDD yetkilileri hakkında yürütülen soruşturmanın akıbeti ise tespit edilememiştir'' ifadesine yer verildi.

NELER YAŞANDI?

Pamukova hızlandırılmış tren faciası 22 Temmuz 2004 günü Sakarya'nın Pamukova ilçesinde meydana geldi. Ankara-İstanbul arasında hızlandırılmış tren seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı tren aşırı hızdan dolayı raydan çıkmış, toplam 230 yolcudan 41 kişinin ölümüne, 90 kişinin de yaralanmasına sebep olmuştu.

 Kaza, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bünyesinde sürmekte olan özelleştirilme süreci ve yeni hayata geçirilen hızlı tren projesinin ilk adımında meydana gelmişti. Yolcu sayısı olarak en yoğun hat olan Ankara-İstanbul tren hattı arasında hızlı tren uygulamasına yetersiz altyapıya rağmen aceleyle yapılan geçiş yüzünden meydana gelen kazadan sonra kamuoyu tepki göstermişti.

Kaynak: Sözcü

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

YSK İyi Vuruldu: 'BUNLARIN DÖRTTE BİRİ SAHTE' Çivi Çıktı 'Sıra AYM'de' Bakanlıktan Çağrı: 'Bu Videoyu Paylaşın' Niye Kanal: ' Yeğenim Söyledi'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Uğur Dündar'a Sürpriz: 'DİPLOMA'