Aytunç Altındal: 'Karadeniz'e Dikkat'

6628 izlenme 24 Aralık 2019
Reklamlar
Kanal İstanbul tartışmaları devam ederken, sosyal medyada gündeme gelen video dikkat çekti. 2006 yılında Türkiye'yi ziyarete gelen ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın dönemin Başbakanı Erdoğan ile görüşmesi tekrar gündeme geldi.

AYTUNÇ ALTUNDAL: ABD DONANMASI KARADENİZ’E ÇIKMAK İSTİYOR

Söz konusu videoda ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın 2006 yılındaki Türkiye ziyaretine dikkat çekilirken, dönemin Başbakanı Erdoğan, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşen Rice'ın, ABD'nin Karadeniz'e inme planından bahsettiği ifade edildi.

2013 yılında hayatını kaybeden araştırmacı yazar Aytunç Altındal'ın 2006 yılında katıldığı bir programda söz konusu görüşmelere ilişkin Rice'ın Türkiye'ye gelmesindeki amacın, ABD'nin Karadeniz'e çıkma isteğine vurgu yapıyor.

MONTRÖ İHLAL EDİLİRSE, ABD DONANMASI KARADENİZ ÇIKABİLİR

Altındal, "Türk basınında ne hikmetse yer verilmeyen fakat muhtemelen yarın veya en geç öbür gün Condoleezza Rice'ın açıklayacağı başka bir olay var. Bu geliş gidişler için de bundan hiç söz edilmiyor. Nedir o? 

Amerikan Deniz Kuvvetleri Donanması’nın Karadeniz’e çıkma isteği var. Ve bu bizim Montrö anlaşmamızın 11 ve 12. Maddeleri ihlal edildiği takdirde çıkabilir. Demek, Montrö gündemde…" derken, "Ve diyor ki Amerika, Benim Akdeniz’deki donanmamı ben Karadeniz’e çıkaracağım, bana izin vereceksin diyor Türkiye’ye. Condoleezza Rice, bunu hükümete bildirmiştir. İlk kez biz bu programda söylemiş olalım" şeklinde konuşuyor.

Kaynak: Yeniçağ

Önerilen Videolar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Tedbir Medbir 'Mafiş' Son yüzyılın en sinsi ittifakı!.. 'HOYBUN NEDİR' Karar Acayip 'Takdir Öyle N'apalım' Afyonkarahisar 'Para Gitti Meclis Karıştı'