MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda FETÖ’den hapis yatan " Mümtaz’er Türköne için ‘Adil ve hakkaniyetli yargılamayla Mümtaz’er Türköne’nin üzerine atılı isnatların netleşmesi de mümkün olacaktır. Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir. " ifadelerini kullandı. Bahçeli’nin paylaşımda öne çıkan hususlar şöyle;

‘TARAFSIZ VE OBJEKTİF TÜRK MAHKEMELERİ’
* Türkiye, 15 Temmuz'da dar kadrolu ve asker kisvesine bürünen hain FETÖ tarafından işgal edilmek istenmiştir. O meşum ve melun gece ilk günkü etkisini milli vicdanda hala korumaktadır. Darbeci teröristler tarafsız ve objektif Türk mahkemeleri önünde hesap vermişlerdir.

‘BEN TÜRKÖNE’Yİ TANIRIM’
* Bugün Ülkücü şehidimiz Mustafa Türköne'nin şehadetinin 41.yıldönümüdür. 23 Haziran 1979'da 21 yaşındayken şehit düşmüştü. Ağabeyi Mümtaz'er Türköne ise cezaevindedir. Mümtaz'er Türköne'yi öğrencilik yıllarından itibaren tanırım. Aleyhe de pek çok yazısı ve beyanatı olmuştur.”

‘ADİL YARGILANSIN’
* Ülkücü şehidimizin ağabeyi olan ve geçmişte davamıza emek vermiş Mümtaz'er Türköne'nin gerçekten suçlu olup olmadığına karar verecek yegâne merci Türk adaletidir. Adil ve hakkaniyetli yargılamayla Mümtaz'er Türköne'nin üzerine atılı isnatların netleşmesi de mümkün olacaktır.

‘HAKSIZLIK VARSA DÜZELTİLSİN’
* Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir. Osman Kavala'nın, Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak'ın ve daha pek çok sorunlu kişinin masum gösterilmeye çalışıldığı bir yerde şehit ağabeyi Mümtaz'er Türköne'nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir.”

NE OLMUŞTU
2019 yılı içerisinde FETÖ’nün kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi’nin 11 eski yazarının yargılandığı İstanbul 13. AĞIR Ceza Mahkemesi'nce verilen kararda, sanıklardan Ali Bulaç ve Şahin Alpay 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 8 yıl 9 ay, Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal ise aynı suçtan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Sanıklardan Ahmet Turan Alkan'ın da aynı suçtan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tahliyesine hükmedilmişti.

MAHKEMENİN VERDİĞİ KARAR YERİNDE GÖRÜLEREK ONANDI
Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi kararını verdi. Ceza Dairesi, mahkemenin kararını yerinde görerek onadı. Sanıkların beraat taleplerinin reddine karar verdi. Mustafa Ünal ve Mümtazer Türköne'nin tutukluluk hali devam edecek.

KARAR HUKUKA UYGUN
Kararda, "Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin soruşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre, mahkemenin kararlarında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezaların kanuni bağlamda uyguladığı anlaşıldı" denildi.

TÜRKÖNE'YE İYİ HAL İNDİRİMİ YOK
Sanıklar avukatları aracılığıyla istinaf başvurusunda bulunarak 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan beraatlerine karar verilmesi talebinde bulunmuştu. Ancak Mahkeme Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal'a 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 10.5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme bu iki isme iyi hal indirimi uygulamamış ve tahliye etmemişti.

Kaynak: Ajanslar

Bahçeli 'Bi Daha Görülsün'

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Düğmeye Basıldı 'Hedef Kim'